BAĞIMLILARA KÖTÜ HABER

DHA

Ege Üniversitesi Çocuk ve Ergen Alkol, Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi yatılı bölümü kapatıldı.

İzmir'de 18 yaş altındaki madde ve alkol bağımlısı çocuk ve ergenlerin ayaktan ve yatılı tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Çocuk ve Ergen Alkol, Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi (EGEBAM) yatılı bölümü, güvenlik ve temizlik personeli krizi nedeniyle kapandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce taşeron firmadan çalıştırılan 4 güvenlik, 5 temizlik personelinin yeniden görevlendirilmesi yapılamayınca, yatarak tedavi edilen hastalar zorunlu taburcu edildi, merkezde sadece poliklinik hizmetlerinin sürdürüldüğü, il dışından gelen hastaların da çeşitli hastanelere yönlendirildikleri belirtildi.

EGEBAM, İzmir Valiliği'nin önderliğinde İzmir'de çocuk ve ergenlerde uçucu ve uyuşturucu madde kullanımı ve bağımlılıyla savaşım ortak projesinden doğdu. Merkez, Karşıyaka İlçesi Örnekköy Semti'nde kuruldu. Projeyi Büyükşehir Belediyesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sosyal yardım vakıfları, sivil toplum örgütleri destekledi. Valiliğin önerisi ve YÖK'ün onayı ile merkezin yönetimi Ege Üniversitesi Rekörlüğü'ne verildi, EGEBAM'ın yönetim kurulu belirlendi. Eğitim, araştırma, poliklinik ve yataklı tedavi olarak hizmet alanları belirlenen merkezin sağlık ve idare personelinin karşılanması yükümlülüğü İl Sağlık Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi'ne verildi. Kurumlararasında imzanan protokolle yemek, temizlik ve güvenlik hizmetlerini İzmir Büyükşehir Belediyesi, merkez harcamaları ve yoksul hastaların masraflarını İl Sosyal Yardımlaşma Vakfı üstlendi. Kağıt üzerinde 1999 yılında başlayan proje Eylül 2003'te hasta alımına başlanmasıyla hayata geçti, bir ay sonra da yataklı tedavi hizmete girdi.

Yıllardan beri sadece İzmir'de yaşayanların değil Adana'dan, Antalya'dan, Uşak'tan gelen çocuk ve ergenlerin tedavi gördüğü merkezin, özellikle 18 yataklı bölümünün çalışması için doktor, psikolog, hemşire kadar ‘olmazsa olmazı’ olan güvenlik ve 5 temizlik personelinin karşılanması yeni yılla birlikte sorun oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından taşeron firmadan karşılanan 4 güvenlik, 5 temizlik personelinin işine son verildi. Yerine yeni personel görevlendirilemeyince merkez yönetimi yataklı bölümün kapatılmasına karar verdi. Tedavileri süren hastalar da zorunlu taburcu edildi. Merkezde gündüz randevulu poliklinik hizmetleri sürdürülürken, ortalama 6 hastanın yatılı kabul edilip kız ve erkek hastaların yapılan planlamaya göre ayrı ayrı dönemlerde tedavi edildiği merkezin yataklı tedavi birimi güvenlik ve temizlik personeli krizi nedeniyle darbe yedi. Merkez yönetimi yataklı tedavi biriminin yeniden hizmete açılabilmesi için görüşmelerini sürdürürken, Ege Üniversitesi Rektörlüğü 2 temizlik personeli görevlendirdi. Ancak sorun çözülmedi, merkeze yatılı hasta kabulüne başlanamadı. Türkiye'de hastanelerden bağımsız olarak kurulmuş ve sadece 18 yaş altında çocuk ve ergenlere hizmet veren merkezde zaman zaman personel sorununun yaşandığını ancak hiçbir zaman hizmeti durduracak düzeye gelmediğini belirten ilgililer, şunları söyledi:

"Merkezimize il içi olduğu kadar il dışından da çok hasta başvurusu var. Yatılı bölümün kapatılmasıyla pekçok hasta mağdur oldu, tedavileri darbe yedi. Bu kapanmanın yarattığı bir önemli sorun ise; tedaviye alınması gereken hastalar psikiyatri kliniklerine, akıl hastanelerine yönlendiriliyor ve oralarda yetişkin, şizofren gibi akıl hastaları, madde bağımlılarıyla bir arada olmak zorunda kalıyorlar. Bu tedavi alamamak kadar riskli bir durum. Yılbaşından beri temizlik ve güvenlik personeli olmadığı için yataklı tedavi hastası alınmıyor. Bu personelin belediye tarafından ihaleyle hizmet alınan taşeron firmalardan karşılandığı, sorunun da bundan kaynaklandığı belirtildi. Yılbaşından beri de yöneticiler sorunun çözümü için uğraşıyor. Şu an çözüme ulaşılmış değil."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.