BAĞIMLILIK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

A.A

Psikiyatri uzmanları, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının bir psikiyatrik hastalık olarak görülmesi gerektiğini açıkladı.

Uyuşturucu bağımlılığı uzmanı Dr. Ali Hilmi Yazıcı, uyuşturucu madde bağımlılığının bir psikiyatrik hastalık olarak görülmesi gerektiğini ve diğer tüm psikiyatrik hastalıklar gibi biyo-psikolojik sebeplere dayandığını belirtiyor. Bazı insanların genetik olarak bağımlılık hastalığı geliştirmeye yatkın olduğunu belirten Yazıcı, bu gruba giren gençlerin uyuşturucu madde kullanma riskinin daha yüksek olduğunu söylüyor. Uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisinde doktorla uyumun ve istikrarlı çalışmanın çok önemli olduğunu belirten Yazıcı, yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor: nMaddenin kesilmesi tedavi için tek başına yeterli değildir. Madde kullanımının beraberinde getirdiği tüm yaşam alışkanlıklarının ve yaşam önceliklerinin düzenlenmesi gerekir. nBazı bağımlılık yapıcı maddelerin tedavilerinde yoksunluğu ve madde arzulamasını azaltan ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak çoğu maddenin spesifik bir ilacı yoktur. İyi bir tedavi ilişkisi, eşlik eden diğer psikiyatrik rahatsızlıkların etkin tedavisi, madde ile karşılaşmanın aktif bir şekilde önceden engellenmesi ve özellikle grup destek tedavileri etkin metotlardır.

AİLELER UYANIK OLMALI

Bağımlılık tedavisinde bireyin motivasyonunu artıracak özel psikoterapi teknikleri kullanılmalıdır. nEsrar kullanımı en yaygın bağımlılıklardandır. Esrar tedavisinde maddenin kesilmesi ile beraber madde kullanımına zemin hazırlayan psiko-sosyal unsurların düzenlenmesi ve düzenli bireysel psikoterapi gerekir. nKokain uyarıcı bir maddedir. Kuvvetli biyolojik bağımlılık oluşturabilir.

Bazı deneysel ilaçlar bırakma döneminde yoksunluğu ve yeniden kullanım olasılığını azaltmak için denenmektedir. Yine eşlik eden diğer psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisi, bağımlılığın sona erdirilmesi için önemlidir. nAileler çocuklarındaki davranış ve tutum değişiklikleri konusunda uyanık olmalıdırlar.

Gençlerle eleştirel olmayan, açık ve destekleyici bir ilişki sorunların çözümünde esastır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.