BAĞIMLILIK SEMİNERİ

DHA

Diyarbakır'da ilköğretim öğrencilerine uyuşturucu semineri verildi. Arkadaş çevresinin bağımlılık üzerindeki etkileri anlatıldı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Bürosu'nda görevli Başkomiser Aynur Tekin tarafından verilen seminerde, sigara, alkol, uyuşturucu ve arkadaş çevresinin bağımlılık üzerindeki etkileri anlatıldı.

Ayşe Toprak Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'nda verilen seminere, İlçe Kaymakamı Mehmet Kurt, öğrencilerle öğretmenler katıldı. Başkomiser Aynur Tekin, gençlerin uyuşturucuya nasıl başladığı, uyuşturucunun zararları, birey ve toplum üzerindeki etkilerini konu alan bir seminer verdi. Tütün bağımlılığı ve sigaranın zararlarını anlattığı konuşmasında Tekin, başta sigara olmak üzere, alkol ve uyuşturucu madde kullanımının beraberinde getirdiği bireysel tahribatın gençler üzerindeki etkisini, toplumsal alanda kitlesel bir yıkımın da tetikleyicisi ve habercisi olduğunu söyledi. Tekin, şunları söyledi:
“Uyuşturucu ve kötü alışkanlıklar, insanın en önemli ve temel gerekli özelliklerinden olan yeniye özenme ve bilinmeyene karşı duyulan ilgi ve öğrenme ihtiyacının giderilmesi yolu olarak ilk akla gelen yolun ’deneme’ ve ’arkadaş’ ile edinildiği yapılan çalışmalarda görülmüştür. Bu alışkanlıklardan uzak durmanın en iyi yolunun, hiç denememek ve arkadaş çevresine dikkat etmekle mümkün olacaktır. Öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda derslerine de çok iyi çalışıp iyi bir okul kazanıp geleceklerini sağlamalarıdır.”

Lice Kaymakamı Mehmet Kurt ise madde bağımlılığının sigarayla başladığını belirterek, “Sigara içen insanların vücutları uyuşturucuya yatkın olur. Geleceğimiz olan gençleri bu kötü alışkanlıklardan uzak tutmak hepimizin görevidir. Bu konuda özellikle anne, baba vle öğretmenlere büyük görevler düşmektedir. Çünkü uyuşturucu bağımlılığı insana en yakınından yani çevresinden geçer. Yapılan araştırmalarda kötü alışkanlıkların tamamının arkadaş ve çevrede bulunan yakınlarından bulaştığı tespit edilmiştir. Çocuklarımızın arkadaşlarını iyi bilir ve tanırsak hiç bir sıkıntı yaşamayız. Ama mutlaka çevrelerini iyi tanımak durumundayız. Özellikle öğrencilerimizin kötü arkadaşlıklar edinmemeleri, edinenlere de engel olunmalı” diye konuştu.
Seminerin son bölümünde, okul idarecileri, öğretmen ve öğrencilere yönelik madde bağımlılığına karşı koruma yolları slayt gösteri eşliğinde anlatıldı.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.