BAĞIMLISI OLDU DAVA AÇTI

Hürriyet

İnternet üzerinden oynanan bir oyuna fazlasıyla kendini kaptıran ve bağımlısı olan bir ABD vatandaşı, firmaya dava açtı.

 


İnternet üzerinden oynanan bir oyuna fazlasıyla kendini kaptıran ve bağımlısı olan bir ABD vatandaşı, yapımcı firmanın "bağımlılık yapar" şeklinde oyuna bir uyarı koymaması nedeniyle dava açtı.

Çağımızın en büyük sosyal sorunlarından biri olan oyun bağımlılığı, sonunda ilginç bir davanın gerekçesi oldu. ABD'de yaşayan Craig Smallwood isimli bir oyun tutkunu, Lineage II isimli oyunun kendisi üzerinde yarattığı bağımlılık nedeniyle oyunun yapımcısına dava açtı.

2004-2009 yılları arasında Lineage'i 20 bin saat boyunca oynadığını, yerinden kalkamadığını ve duş bile yapacak fırsat bulamadığını iddia eden Smallwood, oyunun yapımcısı NCSoft'u mahkemeye vererek yapımcı şirketin hiçbir şekilde oyuna bir uyarı koymadığını ve oyunun bağımlılığık yarattığına dair müşterilerini bilgilendirmediğini öne sürdü.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.