BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ 'YOYO' DİYETLERLE ZAYIFLIYOR!

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ 'YOYO' DİYETLERLE ZAYIFLIYOR!Uzmanlar, sık sık kilo alıp vermenin metabolizmayı yavaşlatıp bağışıklık sistemini zayıflattığını belirtti.

BESLENME ve diyet uzmanı Lale Sağlık, metabolizmanın sık sık kilo alıp vermeye bağlı yavaşlamasının “Yoyo Sendromu” olarak adlandırıldığını belirtti. Birçok kişinin kış mevsimine girerken ilkbahar ve yaz aylarında verdiği kiloların tamamına yakınını geri almaya başladığından şikâyetçi olduğunu belirten Sağlık, sık kilo alıp vermenin diyet programlarında hedeflenen düzenli ve kalıcı kilo kaybını olumsuz etkilediğini söyledi.

SAĞLIK, “Önceleri masummuş gibi gözüken bu durum, zaman içerisinde bir kısır döngüye dönüşüyor ve diyetle hedeflenen başarı oranı düşüyor” diye konuştu. Sağlık, “Yoyo Sendromu”na, estetik kaygılar ile bilinçsiz ve kişiye özgü olmayan diyetlerin neden olduğuna dikkat çekerek, “Doğum günü, düğün, tatil gibi özel dönemler için hızla zayıflatan diyetler yapılıyor. Ancak sonrahızla kilo alındığından bu durum, metabolizmayı yavaşlatıp bağışıklık sistemine  zarar veriyor” dedi.

KAYNAK: www.milliyet.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.