BAHÇE BAKIMIYLA TERAPİ


DHA

Öğrenciler özel saksılarda çiçek yetiştirip, ağaçların bakımını gerçekleştirerek sorumluluk duygusunu öğreniyor.


Manisa Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Merkezi’nde 70 zihinsel engelli için rehabilite amacıyla bahçe bakım terapisi uygulanmaya başlandı.
Öğrenciler, merkezin bahçesinde kendilerine özel saksılarda çiçek yetiştirip, ağaçların bakımını gerçekleştirerek sorumluluk duygusunu öğreniyor, özgüven kazanıyor.

ZİÇEV Merkezi’nde, zihinsel engelliler için rehabilite amaçlı yeni bir uygulama hayata geçirildi. Merkez bünyesindeki 4- 45 yaş grubu 70 zihinsel engelliye bahçe bakım terapisi uygulaması başlatıldı. Merkez Müdürü İncinur Mumcuoğlu, uygulamanın okul öğretmenlerinden Şaban Varlı tarafından verildiğini söyledi. Bahçe bakım terapisi ile zihinsel engellilerin ağaçlar ve çiçeklerle uğraşarak daha mutlu ve huzurlu olduklarını belirterek Mumcuoğlu, “İnsanlar doğayla uğraştıkları zaman huzur ve mutluluk buluyorlar. Kendilerini rahatlatıyorlar. Bu düşünceden hareketle bünyemizde bahçe bakım terapisi uygulamaya başladık. Terapi sırasında engellilerimiz kendilerine ait saksılara çiçek ekiyor, bahçedeki ağaçların bakımı ile yakından ilgileniyor. Ayrıca bahçenin belirli kısımlarına çeşitli bitkiler ekiyorlar. Böyle sorumluluk duygusunu öğreniyorlar ve özgüvenleri gelişiyor” dedi.

Haftanın beş günü bir saat boyunca bahçe bakım terapisi verdiklerini söyleyen Mumcuoğlu, önümüzdeki aylarda kendi bahçelerinde ufak bir tarla oluşturacaklarını ve tarlaya meyve- sebze ekmeyi düşündüklerini dile getirdi. Manisa Belediyesi'nden de kendilerine bir ağaçlandırma alanı göstermelerini istediklerini ifade eden Mumcuoğlu, “Eğer belediyemiz bize bir alan gösterirse, oraya da da ağaç ve çiçek dikmeyi düşünüyoruz. bu şekilde terapi alanını genişletmiş olacağız” diye konuştu.


 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.