BAKLA ÇOCUKLAR İÇİN TEHLİKELİ

DHA

Uzmanlar, anne ve babaları uyararak ilkbaharda bolca tüketilen baklanın bazı çocuklar için tehlikeli olabileceğini açıkladı.


MAanisa'nın Sarıgöl İlçesi Devlet Hastanesi'nde görevli çocuk uzmanı Dr. Hüseyin Dağ, anne ve babaları uyararak ilkbaharda bolca tüketilen baklanın bazı çocuklar için tehlikeli olabileceğini söyledi.

Dr. Hüseyin Dağ, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinin önemli gıda maddesi bakladan kaynaklanan hastalığın adının ‘Favizm’ olduğunu hatırlattı. Dr. Dağ, kısa adı ‘G6PH’ olan bu rahatsızlığın, bakla yedikten sonra alyuvarların parçalanması ile meydana gelen kansızlık olduğunu kaydetti. Rahatsızlığın bulgularının 48- 96 saat arasında kendini gösterdiğini belirten Dr. Dağ, “Kandaki hemoglobin ve hematocrit değerlerinin düşmesi hayati fonksiyonları etkiler. Geç kalındığında kalp yetmezliğine ve ölümcül vakalara neden olmaktadır” dedi.

Dr. Dağ, Sarıgöl Devlet Hastanesi'ne bakla yedikten sonra rahatsızlanan iki çocuğun getirildiğini açıkladı. Dr. Dağ, “Bir hastaya kan transfüzyonunu yaptık. Üç gün süreyle gözlem altında tutuldu ve taburcu edildi. Diğer hastamız ise hasta yakınları tarafından Denizli’ye götürüldü” diye konuştu.

Anne ve babalardan dikkatli olmalarını isteyen ve hastalığın belirtilerini anlatan Dr. Dağ, “Özellikle çocukların bakla yediklerinde idrar renginde siyahlaşma ve koyulaşma görülür. Gözlerde sarılık belirtileri ortaya çıkar. Bu durumda çocuklar vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir” dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.