Bal tüketimi stresi önlüyor

Dr. Cristina Mateescu, balın ılık tüketilmesi halinde stresi önlediğini açıkladı.

Dr. Cristina Mateescu, balın ılık tüketilmesi halinde stresi önlediğini açıkladı.

Romanya Arıcılık Enstitüsü  Direktörü ve Apiterapi uzmanı Dr. Cristina Mateescu, balın ılık tüketilmesi  halinde stresi önlediğini belirterek, “Balı sıcak tüketmek sakıncalı. Balı sıcak  tükettiğiniz zaman vücuda stres yüklemiş oluyorsunuz. Çünkü balda aminoasit vardır” dedi. Mateescu, bal tüketiminin insan sağlığı  açısından oldukça faydalı olduğunu belirterek, balın farklı yönetmelerle  kullanılabileceğini ifade etti. Balın vitamin bakımından fakir ancak B vitamini bakımından zengin olduğu  anlatan Mateescu, balda az miktarda polen bulunduğunu, bu polenin de bal kadar  sağlıklı olduğunu söyledi. Balda polen yoksa ona bal denemeyeceğini dile getiren Mateescu, “Balda  polen olmak zorundadır. Polen bahar mevsimlerinde fazladır. Ama ilkbahar ile  sonbahardaki polen de farklıdır. Hatta balın içerisindeki polenden o balın hangi  bölgeye ait olduğunu, analiz ederek öğrenebilirsiniz. Polen sayesinde balı  sınıflandırabiliyoruz” dedi.

STRESTEN KOLAYCA KURTULUN

Dr. Mateescu, balda serbest kolesterol da bulunabileceğini belirterek,  bazı balların metabolizmada önemli görev üstlendiğini ifade etti. Balın sağlık açısından oldukça faydalı olduğunun altını çizen Mateescu,  “Yüksek früktoz ve mısır şurubuyla elde edilen bala, bal denmez. Sağlık açısından gerçek bal tüketilmelidir. Bal, kalp, karaciğer başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor” şeklinde konuştu.

“BAL MASAJI, VÜCUTTAKİ TOKSİNLERİN ATILMASINI SAĞLIYOR”

Balın stres üzerinde de etkili olduğunu vurgulayan Mateescu, “Bal,  rahatlatıcı etki olarak sıcak değil ılık bir şekilde tüketilmelidir. Hatta bir bardak su içerisinde bal eritilip, üzerine limon koyup içilebilirse o zaman  rahatlatıcı bir etkiye sahip oluyor. Bal tüketimi, uykusuzluğa karşı da iyi geliyor” dedi. Özellikle balın çeşitli çaylarla birlikte tüketilmesini tavsiye eden  Mateescu, şöyle devam etti: “Ama siyah çay olmayacak. Çünkü siyah çayın karşı etkisi var. Bu sebepten dolayı diğer çaylar içerisine bal koyarak, kullanırsak daha doğru bir iş  yapmış oluruz. Siyah çayla birlikte olumsuz etkisi olabilir. Özellikle balla yapılan bir masaj var. Vücuttaki toksinlerin atılması bakımından çok önemli. Toksinlerin vücuttan atılması, stresin azalmasını sağlıyor.” Balın çok sıcak tüketildiği zaman strese neden olduğunu belirten Mateescu, “Balın çok sıcak tüketilmemesi gerekiyor. Stresten korunmak için ılık olarak bal tüketilebilir. Sıcak bal stres üzerinde ters etki yapıyor. Hatta balı sıcak tüketmek sakıncalı. Balı sıcak tükettiğiniz zaman vücuda stres yüklemiş oluyorsunuz. Çünkü balda aminoasit vardır. Sıcak su ve balla birlikte, bu vücutta  strese neden olabiliyor” diye konuştu. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Eylül 2012Yayınlanma Tarihi:03 Ekim 2012