BALEYE KARŞI ÖN YARGI VAR

DHA

Devlet Opera ve Balesi Müdürü, opera ve baleye karşı halkın, izleyicinin ön yargısı olduğunu ve yanlış olduğunu söyledi.


Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürü Erdoğan Şanal, 140 kişilik ekiple haftada ortalama 4 temsil sahneye koyduklarını söyledi. Opera ve bale konusunda bir ön yargının bulunduğunu söyleyen Şanal, “Üst düzey kültürün izleyicisi gibi bir ön yargı var. Tam tersini düşünüyorum. Halkımızın her kesimi bu etkinliği seyretmeye layıktır. Kendilerini layık görsünler” dedi.

Erdoğan Şanal, operanın içerisinde resim, sinema, müzik, ve bale sanatlarının bir arada bulunduğunu ifade etti. Şanal, “Opera bütün sanatların birleşimi. Bu ön yargıyı kişi bir defa operaya geldiğinde kırabiliyoruz. Tadına bakmadığınız yemek hakkında görüş belirtmeyin. Ön yargılı olmayalım. Bir defa gelin beğenmediyseniz bir daha gelmezsiniz” diye konuştu.

Türkiye’deki 6 opera ve bale müdürlüğünden birisinin de Samsun’da bulunduğunu belirten Şanal, “Samsun’da Ocak 2009 itibariyle opera ve bale temsillerine başladık. Sanatçı ve teknik personelden oluşan 140 kişilik ekibimizde haftada ortalama 4 temsil sahneliyoruz. Türkiye’de son kurulan Opera ve Bale Müdürlüğü olmamıza rağmen seyirci sayısı açısından kısa zamanda büyük mesafe kat ettik” dedi.

Şanal, temsillerin dışında ayrıca eğitim çalışmalarını da sürdürdüklerini vurgulayarak, bugüne kadar yaklaşık 10 bin öğrenciyi ‘Opera zamanı’ adlı temsile getirdiklerini, çocukların bu sayede opera ve bale hakkında bilgi edindiğini söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.