Balın Yararları

Bal eski çağlardan beri hem gıda hem de ilaç olarak kullanılmıştır. Bal kalın, tatlı bir sıvıdır. Bal yaraları iyileştirir, gözlere yararlıdır, Trigliseritleri düşürür, kan basıncını dengeler, Antioksidan zenginidir, öksürük ve boğaz ağrısına da iyi gelir. Manuka Balının da faydaları çoktur.

Bal arılar için depolanmış gıda görevi gören bir sıvı olan baldır. Koku, renk ve tat, ziyaret edilen çiçek türlerine bağlıdır. Besinsel olarak, 1 yemek kaşığı bal (21 gram) 64 kalori ve fruktoz, glikoz, maltoz ve sakaroz dahil 17 gram şeker içerir. Neredeyse hiç lif, yağ veya protein içermez. Ayrıca çeşitli vitamin ve minerallerin eser miktarlarını (RDI'nin %1'inin altında) içerir. Bal, şekere lezzetli ve sağlıklı bir alternatiftir. Yüksek kaliteli bir marka seçtiğinizden emin olun, çünkü bazı düşük kaliteli olanlar şurupla karıştırılabilir. Balın kalorisi ve şekeri hala yüksek olduğu için sadece ölçülü olarak tüketilmesi gerektiğini unutmayın. Balın faydaları, daha sağlıksız başka bir tatlandırıcının yerini aldığında daha belirgindir. Günün sonunda bal, şekerden ve yüksek fruktozlu mısır şurubundan "daha az kötü" bir tatlandırıcıdır.

Balın içeriği; yararlı bitki bileşiklerinde çok yüksektir ve çeşitli sağlık yararları sunar. Bal, %100 boş kalori olan rafine şeker yerine kullanıldığında özellikle sağlıklıdır. Arılar, çoğunlukla şeker bakımından zengin çiçek nektarı olan şekeri çevrelerinden toplar. Arı kovanına girdikten sonra nektarı tekrar tekrar tüketir, sindirir ve kusarlar.

BALIN FAYDALARI NELERDİR?

- Yüksek Kaliteli Bal, Antioksidanlar Açısından Zengindir
- Bal, Boğaz ağrısına iyi gelir
- Sivilce ve aknelere iyi gelir
- Kap Krizini önlemede yardımcı olur
- Kanser türlerini etkilemede etkilidir
- Çocuklarda ve erişkinlerde öksürüğe İyi Gelir
- Bal, Şeker Hastaları İçin Şekerden Daha Az zararlıdır
- İçindeki Antioksidanlar Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olabilir.
- Bal Ayrıca Kolesterolü Artırmaya Yardımcı Olur
- Bal, Trigliseritleri Düşürebilir
- Kan şekerini dengeler
- Yaraların iyileşmesine yardımcı olur
- Göz sağlığı için yararlıdır
- Felç türlerinde etkilidir
- Diyabette etkilidir

Balın parladığı yer, içeriğindeki biyoaktif bitki bileşikleri ve antioksidanlardır. Daha koyu türler, bu bileşiklerde daha hafif türlerden daha da yüksek olma eğilimindedir. Yüksek kaliteli bal, birçok önemli antioksidan içerir. Bunlara organik asitler ve flavonoidler gibi fenolik bileşikler dahildir. Bilim adamları, bu bileşiklerin kombinasyonunun bala antioksidan gücünü verdiğine inanıyor. İlginç bir şekilde, iki çalışma karabuğday balının kanınızın antioksidan değerini arttırdığını göstermiştir. Antioksidanlar, kalp krizi, felç ve bazı kanser türlerinin riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca göz sağlığını da geliştirebilirler.

ŞEKER HASTALARINDA BAL KULLANIMI

Bal Şeker Hastaları İçin Şekerden “Daha Az Kötü”. Bal ve diyabet hakkındaki kanıtlar karışıktır. Bir yandan, tip 2 diyabetli kişilerde yaygın olan kalp hastalığı için çeşitli risk faktörlerini azaltabilir. Örneğin, "iyi" HDL kolesterolü yükseltirken "kötü" LDL kolesterolü, trigliseritleri ve iltihabı azaltabilir  Bununla birlikte, bazı araştırmalar, kan şekeri seviyelerini de artırabileceğini buldu.

Bal, şeker hastalığı olan kişiler için rafine şekerden biraz daha iyi olsa da yine de dikkatli tüketilmelidir. Aslında, diyabetli kişiler tüm yüksek karbonhidratlı yiyecekleri en aza indirerek en iyisini yapabilir. Bazı bal türlerinin sade şurupla karıştırılabileceğini de unutmayın. Bal tağşişi çoğu ülkede yasa dışı olmasına rağmen, yaygın bir sorun olmaya devam etmektedir.

BALIN İÇİNDEKİ ANTİOKSİDANLAR KAN BASINCINI DÜŞÜRMEYE YARDIMCI OLABİLİR

Kan basıncı, kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür ve bal, onu düşürmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, düşük kan basıncıyla bağlantılı antioksidan bileşikler içermesidir. Hem sıçanlarda hem de insanlarda yapılan araştırmalar, bal tüketmenin kan basıncında mütevazı bir düşüş olduğunu göstermiştir.

BAL AYRICA KOLESTEROLÜ ARTIRMAYA YARDIMCI OLUR

Yüksek LDL kolesterol seviyeleri, kalp hastalığı için güçlü bir risk faktörüdür. Bu tip kolesterol, atardamarlarınızda kalp krizi ve felçlere yol açabilecek yağ birikimi olan aterosklerozda önemli bir rol oynar. İlginç bir şekilde, birkaç çalışma balın kolesterol seviyenizi iyileştirebileceğini gösteriyor. Toplam ve "kötü" LDL kolesterolü düşürürken "iyi" HDL kolesterolü önemli ölçüde yükseltir

Örneğin, 55 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada bal ile sofra şekeri karşılaştırılmıştır ve balın LDL'de %5.8 azalmaya ve HDL kolesterolde %3.3'lük bir artışa neden olduğu bulunmuştur. Ayrıca %1.3'lük mütevazı bir kilo kaybına yol açtı.

BAL TRİGLİSERİTLERİ DÜŞÜREBİLİR

Yüksek kan trigliseritleri, kalp hastalığı için başka bir risk faktörüdür. Ayrıca, tip 2 diyabetin önemli bir itici gücü olan insülin direnci ile de ilişkilidirler. Trigliserit seviyeleri, şeker ve rafine karbonhidratlarda yüksek bir diyette yükselme eğilimindedir.

İlginç bir şekilde, birçok çalışma, özellikle şeker yerine kullanıldığında, düzenli bal tüketimini daha düşük trigliserit seviyeleri ile ilişkilendirmiştir. Örneğin, bal ve şekeri karşılaştıran bir çalışmada, bal grubunda %11-19 daha düşük trigliserit seviyeleri bulundu.

BAL YANIK VE YARA İYİLEŞMESİNİ DESTEKLER

Topikal bal tedavisi, eski Mısır'dan beri yaraları ve yanıkları iyileştirmek için kullanılmaktadır ve bugün hala yaygındır. Bal ve yara bakımı üzerine yapılan 26 çalışmanın gözden geçirilmesi, balın kısmi kalınlıktaki yanıkları ve ameliyattan sonra enfekte olan yaraları iyileştirmede en etkili olduğunu buldu. Bal ayrıca, ampütasyona yol açabilen ciddi komplikasyonlar olan diyabetik ayak ülserleri için de etkili bir tedavidir. Bir çalışma, yara tedavisi olarak bal ile %43.3 başarı oranı bildirdi. Başka bir çalışmada, topikal bal, hastaların diyabetik ülserlerinin %97'sini iyileştirdi.

Araştırmacılar, balın iyileştirici gücünün antibakteriyel ve antienflamatuar etkilerinin yanı sıra çevre dokuyu besleme yeteneğinden geldiğine inanıyor.

Dahası, sedef hastalığı ve uçuk lezyonları da dahil olmak üzere diğer cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilir.

BAL ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜĞÜ BASTIRMAYA YARDIMCI OLABİLİR

Öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklar için yaygın bir sorundur. Bu enfeksiyonlar hem çocuklar hem de ebeveynler için uyku ve yaşam kalitesini etkileyebilir. Bununla birlikte, öksürük için ana ilaçlar her zaman etkili değildir ve yan etkileri olabilir. İlginç bir şekilde bal daha iyi bir seçim olabilir ve kanıtlar balın çok etkili olduğunu gösteriyor. Bir çalışma, balın iki yaygın öksürük ilacından daha iyi çalıştığını buldu.

Başka bir çalışma, öksürük semptomlarını azalttığını ve uykuyu öksürük ilacından daha fazla iyileştirdiğini buldu. Bununla birlikte, botulizm riskinden dolayı bir yaşın altındaki çocuklara asla bal verilmemelidir.

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİR

Oldukça uzun bir süredir, çeşitli bal türleri, doğal öksürük önleyici olarak lanse edildi. Aslında, bir çalışma balın yaygın bir öksürük kesici kadar etkili olduğunu buldu. Bu çalışmada Manuka balı kullanılmamış olsa da, öksürükleri bastırmada da aynı derecede etkili olması muhtemeldir.

BAL YARA BAKIMINDA NASIL, NE ZAMAN VE NEDEN KULLANILIR?

BAL YARALARDA NASIL KULLANILIR?

İnsanlar binlerce yıldır yaraları iyileştirmek için bal kullanmışlardır. Artık çok etkili başka yara iyileştirme seçeneklerimiz olsa da, bal bazı yaraları iyileştirmek için hala iyi olabilir. Balın antibakteriyel özellikleri ve oksijeni ve yarayı iyileştiren bileşikleri destekleyen benzersiz bir pH dengesi vardır. Kabininize ulaşmadan önce, yara bakım uzmanlarının kronik yaraları ve diğer yaralanmaları iyileştirmek için tıbbi kalitede bal kullandığını bilin.

BAL YARALARA İYİ GELİR Mİ?

Bal, yaraları iyileştirmeye yardımcı olabilecek biyoaktif bileşenlere sahip olduğu gösterilen şekerli, şuruplu bir maddedir. Wounds dergisinde yayınlanan bir literatür taramasına göre bal, yaraları iyileştirmede şu faydaları sağlıyor:

- Asidik pH iyileşmeyi destekler
- Balın asidik pH'ı 3,2 ile 4,5 arasındadır.
-  Yaralara uygulandığında asidik pH, kanı yara iyileşmesi için önemli olan oksijeni serbest bırakmaya teşvik eder.
- Asidik pH, yara iyileşme sürecini bozan proteaz adı verilen maddelerin varlığını da azaltır.
- Şekerin ozmotik bir etkisi vardır
- Balda doğal olarak bulunan şeker, suyu hasarlı dokulardan çekme etkisine sahiptir (ozmotik etki olarak bilinir).
- Bu şişliği azaltır ve yarayı iyileştirmek için lenf akışını teşvik eder.
- Şeker ayrıca bakteri hücrelerinden su çekerek onların çoğalmasını engeller.
- Antibakteriyel etki. Balın, metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) ve vankomisine dirençli Enterokoklar (VRE) gibi yaralarda yaygın olarak bulunan bakteriler üzerinde antibakteriyel etkisi olduğu gösterilmiştir. Bu direncin bir kısmı ozmotik etkileri yoluyla olabilir.

BAL HANGİ YARALARA İYİ GELİR

- Kesikler
- Ameliyat kesikleri
- Estetik izleri
- Kaynar su yanıkları
- Diğer yanıklar
- İyileşmeyen yaralar ve ülserler
- Pilonidal sinüs
-  Venöz ve diyabetik ayak ülserleri

YARALARA BAL NASIL SÜRÜLÜR?

İyileşmeyen bir yaranız veya yanığınız varsa, yaraya bal kullanmadan önce bir doktora danışmanız önemlidir. Doktora balın tedavi için bir olasılık olup olmadığını sorun. Ağır yaralar için, balı ilk seferde nasıl uygulayacağınızı bir doktor veya yara bakım hemşiresinin göstermesi en iyisidir. Bunun nedeni, bal miktarının ve sargının uygulanma şeklinin yara iyileşmesinin ne kadar etkili olacağını etkileyebilmesidir.

YARALARA BAL SÜRMENİN PÜF NOKTALARI

- Daima temiz eller
- Steril gazlı bez ve pamuk uçları gibi aplikatörlerle başlayın
- Balı önce pansuman üzerine uygulayın, ardından pansumanı cilde uygulayın.
- Bu, doğrudan cilde uygulandığında balın dağınıklığını azaltmaya yardımcı olur. Bir istisna, apse gibi derin bir yara yatağınız varsa. Bal, pansuman uygulanmadan önce yara yatağını doldurmalıdır.
- Balın üzerine temiz, kuru bir pansuman koyun. Bu steril gazlı bezler veya yapışkan bir bandaj olabilir. Kapatıcı bir pansuman bal üzerinde en iyisidir çünkü balın dışarı sızmasını engeller.
- Yaradan gelen drenaj pansumanı doyurduğunda pansumanı değiştirin. Bal yarayı iyileştirmeye başladığında pansuman değişiklikleri muhtemelen daha az sıklıkta olacaktır.
- Yarayı sardıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Yaranıza bal uygulamakla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, bir doktora danışın.

YARALARDA KULLANILAN BAL ÇEŞİTLERİ HANGİLERİDİR?

İdeal olarak, bir kişi sterilize edilmiş ve bu nedenle bağışıklık sistemi reaksiyonlarına neden olma olasılığı daha düşük olan tıbbi kalitede bal kullanmalıdır.

BALIN YARALAR İÇİN OLASI KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Balın veya kabının kontamine olması veya bir kişinin alerjik reaksiyon göstermesi her zaman mümkündür. Bazen bu, balda doğal olarak bulunan arı poleni içindir.

BALI ALERJİ YAPAR MI? ALERJİK REAKSİYONLAR

Bala alerjik reaksiyon gösterebileceğiniz belirtileri şunlardır:

- Baş dönmesi
- Aşırı şişme
- Mide bulantısı
- Topikal uygulamadan sonra batma veya yanma
- Nefes almada zorluk
- Kusma

Bu semptomları yaşarsanız, cildinizi baldan temizleyin ve tıbbi yardım isteyin. Bir doktorla konuşana kadar balı tekrar uygulamayın.

BALIN ZARARI VAR MI?

Bazı araştırmacılar, peteklerden yapılan ve filtrelenmemiş ham balın yara tedavisi için kullanılmasıyla ilgili endişelerini dile getirdiler. Bu bal türünü kullanarak enfeksiyon için daha büyük riskler olduğunu teorize ediyorlar. Wilderness & Environmental Medicine dergisine göre, bu kanıtlanmış bir şeyden çok bir fikir olsa da, risklerin farkında olmak önemlidir.

Yaralardaki tıbbi dereceli balın, kronik ve iyileşmeyen yaraları olan insanlara yardımcı olduğu gösterilmiştir. Tıbbi bal, kronik yaraları olan insanlara yardımcı olabilecek anti-bakteriyel, anti-inflamatuar ve hatta koku önleyici özelliklere sahiptir. Yaraya uygulamanın güvenli olduğundan emin olmak için bu bal türünü kullanmadan önce daima doktorlarına danışmalısınız.

MANUKA BALI NEDİR? MANUKA BALININ FAYDALARI

Manuka balı, Yeni Zelanda'ya özgü bir bal türüdür. Genellikle Manuka çalısı olarak bilinen Leptospermum scoparium çiçeğini tozlaştıran arılar tarafından üretilir. Manuka balının antibakteriyel özellikleri onu geleneksel baldan ayıran şeydir. Manuka Balının Metilglioksal, aktif bileşenidir ve muhtemelen bu antibakteriyel etkilerden sorumludur. Ek olarak, Manuka balı antiviral, antiinflamatuar ve antioksidan faydalara sahiptir. Aslında geleneksel olarak yaraları iyileştirmek, boğaz ağrılarını yatıştırmak, diş çürümelerini önlemek ve sindirim sorunlarını iyileştirmek için kullanılmıştır.

MANUKA BALININ FAYDALARI

YARALARI İYİLEŞTİRİR

Bal, eski zamanlardan beri yaraları, yanıkları, yaraları ve çıbanları tedavi etmek için kullanılmıştır. 2007 yılında, Manuka balı ABD FDA tarafından yara tedavisi için bir seçenek olarak onaylanmıştır. Bal, antibakteriyel ve antioksidan özellikler sunarken, nemli bir yara ortamı ve yaradaki mikrobiyal enfeksiyonları önleyen koruyucu bir bariyer sağlar.

Birden fazla çalışma, Manuka balının yara iyileşmesini hızlandırabileceğini, doku rejenerasyonunu güçlendirebileceğini ve hatta yanıklardan muzdarip hastalarda ağrıyı azaltabileceğini göstermiştir. Örneğin, iki haftalık bir çalışma, iyileşmeyen yaraları olan 40 kişiye Manuka ballı pansuman uygulamasının etkilerini araştırdı.

Sonuçlar, yaraların %88'inin boyutunun azaldığını gösterdi. Ayrıca, yara iyileşmesini destekleyen asidik bir yara ortamı oluşturmaya yardımcı oldu.

MANUKA DİYABETİK ÜLSERLERE DE İYİ GELİR

Dahası, Manuka balı diyabetik ülserlerin iyileşmesine yardımcı olabilir. Manuka balı yara pansumanlarının geleneksel yara tedavisi ile birlikte kullanıldığında diyabetik ülserleri tek başına geleneksel tedaviden daha etkili bir şekilde iyileştirdiğini buldu. Ek olarak, bir Yunan araştırması, Manuka ballı yara pansumanlarının, diyabetik ayak ülseri olan hastalarda iyileşme süresini azalttığını ve yaraları dezenfekte ettiğini gösterdi.

GÖZLERE İYİ GELİYOR

Başka bir çalışma, Manuka balının ameliyat sonrası göz kapağı yaralarını iyileştirmedeki etkinliğini gözlemledi. Kesiklerin Manuka balı veya vazelin ile tedavi edilip edilmediğine bakılmaksızın, tüm göz kapağı yaralarının iyileştiğini buldular. Bununla birlikte, hastalar Manuka balı ile tedavi edilen yara izinin vazelin ile tedavi edilen yara izine kıyasla daha az sert ve önemli ölçüde daha az ağrılı olduğunu bildirdi.

ENFEKSİYONLARDA ETKİLİ

Son olarak, Manuka balı, Staphylococcus aureus (MRSA) gibi antibiyotiğe dirençli suşların neden olduğu yara enfeksiyonlarını tedavi etmede etkilidir. Bu nedenle, Manuka balının yaralar ve enfeksiyonlar üzerinde düzenli olarak topikal olarak uygulanması MRSA'yı önlemeye yardımcı olabilir.

AĞIZ SAĞLIĞINA İYİ GELİR

CDC'ye göre, Amerikalıların neredeyse %50'sinde bir çeşit periodontal hastalık var. Diş çürümelerini önlemek ve diş etlerinizi sağlıklı tutmak için plak oluşumuna neden olabilecek kötü ağız bakterilerini en aza indirmek önemlidir. Ağzınızı sağlıklı tutmaktan sorumlu olan iyi ağız bakterilerini tamamen yok etmemek de önemlidir. Çalışmalar, Manuka balının plak oluşumu, diş eti iltihabı ve diş çürümesi ile ilişkili zararlı oral bakterilere saldırdığını göstermiştir.

Spesifik olarak araştırmalar, yüksek antibakteriyel aktiviteye sahip Manuka balının P. gingivalis ve A. actinomycetemcomitans gibi zararlı oral bakterilerin büyümesini engellemede etkili olduğunu göstermiştir.

Bir çalışma, bal çiğnemesi üzerinde çiğneme veya emmenin plak ve diş eti iltihabının azaltılması üzerindeki etkilerini inceledi. Bal çiğneme, Manuka balından yapılmıştır ve çiğnenebilir bal şekerine benzer. Günde üç öğün yemekten sonra, katılımcılara bal çiğnemesini 10 dakika boyunca çiğnemeleri veya emmeleri veya şekersiz sakız çiğnemeleri talimatı verildi. Bal çiğneyen grup, şekersiz sakız çiğneyenlere kıyasla plak ve diş eti kanamasında önemli bir azalma gösterdi.

İyi bir ağız sağlığı için bal tüketme fikri, muhtemelen size çok fazla tatlı tüketmenin diş çürüklerine yol açabileceği söylendiği için mantıksız görünebilir. Bununla birlikte, şeker ve rafine şekerden farklı olarak, Manuka balının güçlü antibakteriyel etkileri, çürüklere veya diş çürümesine katkıda bulunma ihtimalini ortadan kaldırır.

BOĞAZ AĞRISINA İYİ GELİR

Boğaz ağrısı çekiyorsanız, Manuka balı biraz rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir. Antiviral ve antibakteriyel özellikleri iltihabı azaltabilir ve ağrıya neden olan bakterilere saldırabilir. Manuka balı sadece zararlı bakterilere saldırmakla kalmaz, aynı zamanda yatıştırıcı bir etki için boğazın iç astarını da kaplar.

KEMOTERAPİ GÖREN HASTALARDA ETKİLİ

Baş ve boyun kanseri için kemoterapi tedavisi gören hastalarda yakın zamanda yapılan bir araştırma, Manuka balı tüketmenin boğaz ağrısından sorumlu bir bakteri türü olan Streptococcus mutans üzerindeki etkilerini gözlemledi.  Ayrıca Manuka balı, radyasyon ve kemoterapinin ortak bir yan etkisi olan mukozite neden olan zararlı oral bakterileri azaltır. Mukozit, yemek borusunu ve sindirim sistemini kaplayan mukoza zarlarında iltihaplanma ve ağrılı ülserasyonlara neden olur (16).

MİDE ÜLSERLERİNİ ÖNLEMEYE YARDIMCI OLUR

Mide ülserleri, insanları etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. Mide zarında oluşan, mide ağrısına, mide bulantısına ve şişkinliğe neden olan yaralardır. Hpylori, mide ülserlerinin çoğundan sorumlu olan yaygın bir bakteri türüdür. Araştırmalar, Manuka balının H. pylori'nin neden olduğu mide ülserlerinin tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Örneğin, bir test tüpü çalışması, H. pylori'nin neden olduğu mide ülserlerinin biyopsileri üzerindeki etkilerini inceledi. Sonuçlar olumluydu ve Manuka balının H. pylori'ye karşı yararlı bir antibakteriyel ajan olduğu ima edildi. Bununla birlikte, her gün ağızdan 1 yemek kaşığı Manuka balı alan 12 kişide yapılan iki haftalık küçük bir çalışma, bunun H. pylori bakterisini azaltmadığını gösterdi. Bu nedenle, H. pylori'nin neden olduğu mide ülserlerini tedavi etme yeteneğini tam olarak değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Mide ülseri aşırı alkol tüketiminden de kaynaklanabilir. Yine de sıçanlarda yapılan bir araştırma, Manuka balının alkole bağlı mide ülserlerini önlemeye yardımcı olduğunu gösterdi.

SİNDİRİM SEMPTOMLARINI İYİLEŞTİRİR

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) yaygın bir sindirim bozukluğudur. İlişkili semptomları kabızlık, ishal, karın ağrısı ve düzensiz bağırsak hareketlerini içerir.

İlginç bir şekilde, araştırmacılar düzenli olarak Manuka balı tüketmenin bu semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfettiler. Manuka balının, hem IBS hem de bir tür inflamatuar bağırsak hastalığı olan ülseratif kolitli sıçanlarda antioksidan durumunu iyileştirdiği ve iltihabı azalttığı kanıtlanmıştır (21).

Ayrıca Clostridium difficile suşlarına saldırdığı da gösterilmiştir. Genellikle C. diff olarak adlandırılan Clostridium difficile, şiddetli ishale ve bağırsak iltihabına neden olan bir bakteri enfeksiyonu türüdür. C. diff genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Ancak yakın zamanda yapılan bir çalışmada Manuka balının C. diff suşları üzerindeki etkinliği gözlemlendi. Manuka balı, C. diff hücrelerini öldürdü, bu da onu muhtemelen etkili bir tedavi haline getirdi.

Yukarıdaki çalışmaların, sıçan ve test tüpü çalışmalarında Manuka balının bakteriyel enfeksiyonlar üzerindeki etkisini gözlemlediğini belirtmek önemlidir. Bağırsaktaki bakteriyel enfeksiyonlar üzerindeki etkisi hakkında tam bir sonuca varmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:26 Ekim 2021

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.