BANA RENGİNİ SÖYLE

A.A

Kişilerin renk tercihlerinin, ruhsal durumları hakkında ipucu verebildiği bildirildi. İşte renkler ve anlamları.

Türkiye Psikiyatri Derneği Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Afif Karakılıç, ışığın cisimlere çarptıktan sonra yansıyarak  gözde bıraktığı etkiye renk denildiğini belirtti.

Psikolojik etkilerine göre, rengin sıcak ve soğuk olarak  sınıflandırıldığını anlatan Karakılıç, sıcak renklerin sarı, kırmızı ve  turuncudan oluştuğunu, soğuk renklerin ise mavi, mor ve yeşil olduğunu ifade  etti.

Sıcak renklerin, daha çabuk algılanabildikleri ve görsel düzen içinde  fark edilebilir olmasından dolayı insanlara daha yakın bir his uyandırdığını  ifade eden Karakılıç, soğuk renklerin ise geriye çekilme etkisi gösterdiğini ve  uzaklık hissi doğurduğunu vurguladı.

Sıcak renklerin izleyeni uyardığını ve neşelendirdiğini ifade eden  Karakılıç, "Sıcak renk tonları fiziksel gücü, enerjiyi, dinamizmi artırır,  metabolizmayı hızlandırır. Fazlası ise heyecan, yorgunluk, şiddet, saldırganlık  ve konsantrasyon güçlüğü yaratabilir. Soğuk renkler ise tam tersi etki yapar"  dedi.

Kişilerin renk tercihlerinin ruhsal durumları hakkında ipucu  verebildiğine değinen Karakılıç, şunları söyledi:

"Çoğumuz çocukken bize 'En çok hangi rengi seviyorsun?' sorusunun  yöneltildiğini hatırlarız. Kişinin özel renk tercihinden, onun ruhsal durumu hakkında ipucu öğrenmek mümkün. Çünkü, renkler insanların kişisel özelliklerini ve ruhsal yapısını ortaya koyar. Mesela, kırmızıyı sevenler 'arkadaş canlısı',  sarıyı sevenler 'entelektüel', turuncuyu sevenler 'cesur ve maceracı', siyahı  sevenler 'otoriter', maviyi sevenler 'popüler' kişilik yapısına sahip oluyor."

Kırmızı renkten hoşlanan birinin enerjik bir şekilde dışa açık ve doğru hareket etmeye hazır bir kişilik yapısına sahip olduğunu belirten Karakılıç,  şunları kaydetti:

"Kırmızıyı sevenler ayrıca arkadaş canlısı, bağışlayıcı, minnet  duyguları gelişmiş kişiliğe sahipler. Turuncuyu tercih edenler ise cesur ve  maceracı oluyor. Gülmeyi ve başkalarını güldürmeyi de çok seviyor. İletişim,  hareket ve girişim turuncuyu sevenlerin karakter yapısını gösteriyor. Sarıyı  seviyorsanız entellektüelsiniz. Akıl ve mantık sizden sorulur. Çalışkan bir  kişiliğiniz var. Bulunduğunuz her ortamda otorite ve kontrol sahibi olmak  hoşunuza gider. Yeşili tercih ediyorsanız, paylaşımcılığınız, uyumlu, verici ve  yardımsever kişiliğinizle meşhursunuzdur. Olumlu muhakeme, bilinç ve  anlayışınızla ailenizin ve çevrenizin güven ve koruma sembolüsünüzdür. Turkuaz  tercihini kullananlara karşı insanlar büyük ilgi duyar. Bu kişiler sakin ve  rahatlatıcı kişiliğe sahiptir. Mavi, ruhun derinliklerine girişi gösterir. Maviyi  seven kişinin en iyi özelliklerinden biri sorumluluk, sadakat ve düzen duygusunun  kuvvetli olmasıdır. Siyah renk kişide geleneksel ve saygıdeğer bir kişiliğin var  olduğunu gösterir. Siyah ayrıca güç ve otoritenin simgesidir. Temizliğin,  saflığın ve masumiyetin simgesi olan beyazı seven kişiden ise insanlar çok  etkilenir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.