BANKACILIĞI TERCİH EDİYOR

DHA

Yapılan araştırmada ilginç sonuçlar çıktı. Kadınlar en çok hangi mesleği tercih ediyor biliyor musunuz?


Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığınca yapılan araştırmaya göre Türkiye’de uzmanlık gerektiren mesleklerde kadın oranının yüksek düzeyde olduğu, profesörler içinde kadınların oranının yüzde 27.8, bankacılık sektöründe ise yüzde 50.2 olduğu belirlendi.

132 üniversiteden 13’ünün rektörü de kadın.

Milli Prodüktivite Merkezi tarafından yayınlanan Anahtar dergisinde yer alan araştırmada, Türk kadının işgücüne katılma oranının 2013 yılına kadar yüzde 29.6 olmasının hedeflendiği, bu rakamın halen yüzde 27.1 olduğu ifade edildi. Türk kadınıyla ilgili araştırmada, Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, şu görüşlere değindi:

“Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarında üst düzey yöneticilik yapan, kurul, komisyon ve komitelerde kadınların temsil oranın düşük olduğunu söylemek gerekir. Ancak, Türkiye’de uzmanlık gerektiren mesleklerde kadın oranları oldukça yüksek düzeydedir. Bugün ülkemizde kadın ögretim elemanı oranı yüzde 41.6’dır. Toplam profesörler içinde kadınların oranı yüzde 27.8’e yükselmiştir. Ayrıca 132 üniversitesinin 13’ünde kadın rektör görev yapmaktadır.

Mimarların yüzde 38’i, avukatların yüzde 37’si ve bankacıların yüzde 50.2’si kadınlardır. Ancak, kadınların bürokrasi içinde, üst düzey karar verici konumlarda yer alması da oransal olarak düşüktür. Kesinlikle ifade etmek gerekir ki, bu görevleri üstlenen kadınlar çok başarılıdır. Örneğin tüm dünyada erkeklerin egemen olduğu diplomatik görevlerde Türk Dışişlerinde görev yapan 155 büyükelçiden 16’si kadındır.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.