BAŞ AĞRINIZIN NEDENİ DEPRESYON OLABİLİR

Kaynak: medwirenews- Çeviri: Ayda Çayır-NP Grup

Depresyon hastalarında sosyal dışlanmışlık hissinin fiziksel ağrıya yol açtığı belirlendi. Depresyon hastalarının yaklaşık yarısı göğüs ağrısı, baş ağrısı gibi çeşitli vücut ağrılarından yakınıyor. Araştırmacılar bu durumu şöyle özetliyor:

"Organik sebebi bilinmeyen bu ağrıların fonksiyonel veya psikosomatik olarak yorumlanması hastalarda engellenme hissi yaratıyor. Tedaviye dirençli depresyonu olan 186 hastayla üç sene boyunca ağrı algısı ve dışlanmışlık hassasiyeti üzerine bir anket çalışması yaptık.  Hastaların % 47.3'ü dışlanma duyarlığında majör bir artış ve % 23.1'i orta düzeyde bir artış bildirdi. Dışlanma duyarlılığındaki artış göğüs ağrısı, baş ağrıları ve vücut ağrıları ile anlamlı olarak ilişkilendirildi."

Araştırmacılar bu iki özelliğin ortak nörobiyolojik devrelere sahip olduğunu düşünüyor.

Araştırmacılar depresyon sırasında dışlanmışlık hissini azaltmada ve böylece ağrı eşiğini yükseltmede artmış sosyal desteğin işe yarayacağını düşünüyorlar.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.