Başarının Sırrı Doğru Tercih Yapmak

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör, tercih maratonunda olan adaylara kılavuz olacak bir yazı kaleme aldı. İşte Güngör’ün o yazısı:

Başarının Sırrı Doğru Tercih Yapmak

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte heyecan doruğa çıktı. Kolay değil, hayatlarının belki de en önemli kararlarını verecekler. Yapacakları tercih bundan sonraki hayatlarını belirleyecek. O nedenle de üniversite adayı gençler çok heyecanlılar. Kafalarda bir dolu soru. Yanıtları da hiç kolay değil. Sınav aşaması zordu elbet, ama karar aşaması ondan çok daha zor, özellikle de kararsızlar için.

Doğru tercihin püf noktaları

Bu aşamada doğru tercih çok önemli. Doğru tercih için birkaç püf noktasını üniversite adaylarıyla paylaşmak isterim.

- Doğru tercih için başlangıç noktası kendimizi tanımak ya da kendimizle yeniden tanışmaktır. Bunun için de çocukluk dönemimizden başlayarak tüm hayatımızı şöyle bir gözden geçirelim. Kendimizi mutlu ya da mutsuz hissettiğimiz anları anımsayalım. Keyif aldığımız durumlar, şeyler nelerdi geriye doğru yeniden bir analiz edelim. Yapmak istediklerimiz, yapabildiklerimiz, yapamadıklarımız, özlemlerimiz, hayallerimiz, ideallerimiz üzerinde bir kez daha çok ayrıntılı düşünelim. Eğilimlerimizi, yeteneklerimizi bir kez daha masaya yatıralım. Zihinsel, psikolojik, duygusal, biyolojik, fizyololjik özelliklerimizi ayrıntılı olarak çözümlemeye ve hedeflerimizi ona göre belirlemeye gayret edelim.  Burada duygularımız önemli elbet, ama yeteneklerimizi, potansiyel kapasitemizi, yönelimlerimizi de aklın öncülüğünde analiz edelim ki hedeflerimizi daha gerçekçi biçimde belirleyebilelim.

Yüreğinizin götüreceği yere aklınızın rehberliğinde gidin

Unutmayalım, bu hayat bizim. Çevremizdeki aile bireyleri, arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz vb. sosyal çevremiz bizim için elbette hedef oluşturacaklar, üniversite, bölüm ve meslek seçiminde bizlere rota çizmeye hevesli olacaklardır. Onları yok saymayalım, dinleyelim, görüş ve önerilerini önemseyelim, deneyimlerinden yararlanalım. Ama yine de unutmayalım ki bu hayat bizim ve vereceğimiz karar elbette öncelikle bizi etkileyecektir. Bu nedenle önce kendi iç sesimizi dinleyelim, yüreğimizin götürdüğü yere gitmek üzere yola çıkalım, ama bu yolculuğu mutlaka aklımızın rehberliğinde yapalım. Duygularımız önemli, ancak aklımızın yönlendirmesinde olursa sağlıklı kararlar verebilir, doğru tercihler yapabiliriz.

Her meslek saygındır, yeter ki siz ne istediğinizi bilin…

Her meslek önemlidir ve aynı düzeyde saygındır. Dolayısıyla eğitim öğretimde bütün alanlar ve bölümler de aynı oranda önemli ve saygındır. Hiçbir meslek diğerinden daha aşağı düzeyde değildir. Bu nedenle meslek ve bölümleri önem ve saygınlık sırasına göre sınıflandırmak yerine, içerisinde bulunduğumuz dünyanın ve ülkenin ihtiyaçları, iş ve istihdam potansiyeli doğrultusunda sınıflandırmak daha doğru olur. Bunun için de öncelikle ülkemizin istihdam kaynakları, iş olanakları, büyüme hedefleri, ilerleme rotasına girmiş sektörleri, ileriye doğru ihtiyaçları çok iyi analiz edilmeli ve buna göre meslek ve bölüm seçimi yapılmalıdır. Ama burada elbette kendi yetenek, yönelim ve potansiyel kapasitemizi asla göz ardı etmeyelim.

Üniversite tercih ederken akademik kadroya bakılmalı

Üniversite tercihinde ise dikkat edilecek en önemli noktalardan biri akademik kadrodur. Genç üniversite adayları tercih edecekleri üniversitenin ve bölümün akademik kadrosunu incelesinler, mümkünse üniversite yerleşkelerini gidip akademisyenlerle tanışsınlar, konuşsunlar. 

Büyük kentlerde üniversite lokasyonu önemli

Üniversite tercihinde bir diğer önemli nokta üniversitenin teknolojik olanakları, kampüs ve fizik alanlarıdır. Genç adaylar mutlaka üniversiteleri ziyaret edip fizik ortamları yerinde görsünler. Bu arada lokasyon çok önemli. Özellikle büyük kentlerde ulaşım olanakları çok önemli. Bu nedenle kent merkezinde konuşlanan üniversiteler ulaşım ve erişim açısından her zaman çok daha avantajlıdır. Şehir içi üniversiteler eğitim öğretim esnasında da dinamik bir üniversite yaşam olanağı sağlayabilmektedir. Bu anlamda avantajlı üniversitelerden biri de Üsküdar Üniversitesi. Üsküdar’ın merkezindeki kampüsleriyle,  eğitim öğretim döneminde geç saatlere kadar, sınav dönemlerinde 24 saat açık kütüphaneleriyle, kafeleriyle, ders çalışma ortamlarıyla öğrencilere oldukça dinamik bir ortam sunmaktadır.

Tercih ve karar sürecinde destek bizden

Üsküdar Üniversitesi olarak hayatlarının en ciddi ve en önemli karar aşamasında olan genç bireylere bu süreçte destek olmak, rehberlik etmek için hafta içi ve hafta sonu tüm gün buradayız ve onları yerleşkelerimize bekliyoruz. Sağlıktan mühendisliğe, sosyal bilimlere, iletişime hemen tüm alanlarda nitelikli eğitimiyle dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi öğrencilerine samimi, huzurlu ve hijyen açısından oldukça sağlıklı bir ortam sunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı staj olanaklarıyla, Erasmus anlaşmalarıyla Üsküdar Üniversitesi uluslararası düzeyde önemli bir vizyona sahip bulunuyor. İleri teknolojiyle donatılmış laboratuvarlarıyla, sağlık merkezleriyle, anlaşmalı hastaneleriyle de öğrencilerine uygulamalı eğitim olanağı sunmakta, mezuniyet sonrasında ise istihdam olanaklarında kendi bünyesinde önemli avantajlara sahip bulunmaktadır.

Genç üniversite adaylarını Üsküdar’a bekliyoruz.

https://doi.org/10.32739/uha.id.41187 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Ağustos 2023Yayınlanma Tarihi:22 Temmuz 2023

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.