BAŞARISIZLIĞIN NEDENİ NE

ANKA

Kncuk, "Sınavda 33 bin 150 ilköğretim öğrencisi aday puan barajını aşamamıştır. Ayrıca ilk üç dereceyi özel okullarda okuyan öğrenciler paylaşmıştır. Bu durum akıllara devlet okullarının nerede olduğu sorusunu getirmektedir" dedi.

"Kendi yağıyla kavrulan, çoğu zaman boya-badana parasını, karne parasını bile veliden temin eden, öğretmenlerinin kalabalık sınıflara ders anlatmak zorunda kaldığı devlet okullarının yığınla sorunu varken, başarı sağlayamaması şaşırtıcı değildir" diyen Koncuk, şunları kaydetti:

"İlköğretim ve ortaöğretim programları yeniden ele alınmalı, çağdaş, bilimsel, ezbercilikten uzak bir sistem oluşturulmalıdır. Okullardaki derslik, öğretmen, laboratuvar, bilgisayar açığı giderilmelidir. Öğrencilerin dershanelere bağımlılığı azaltılmalıdır. Okul aile dayanışması sağlanmalıdır.  Öğretmen yetiştirme sistemi sorgulanmalıdır. Öğretmenler hizmet içi eğitimden geçirilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı sadece Seviye Belirleme Sınavına eksenli bir şura yapmalı, ortaöğretime geçiş modeli yeniden ele alınmalıdır. Ortaöğretime de yeniden şekil verilmelidir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.