BAŞARIYI ARTIRIYOR

A.A

Türkiye'de kendine ait bilgisayarı ve çalışma masası olan öğrencilerin, daha başarılı oldukları belirlendi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Uluslararası 5. Balkan Eğitim ve Bilim  Kogresi'nde, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik  Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Demir ile aynı bölüm Araştırma  Görevlisi Serpil Kılıç ve GENAR Araştırma Danışmanlık şirketi analistlerinden  Özer Depren tarafından bir bildiri sunuldu. Bildiride, öğrencilerin matematik  başarısı üzerine hangi faktörlerin ne derece etkili olduğunun belirlenmesi  amacıyla yaklaşık 4 bin 500 ilk ve orta dereceli okul öğrencisi üzerinde  araştırma yapıldığı kaydedildi.

Araştırmada, anne ve babanın eğitim düzeyi, ailenin sosyo-ekonomik  statüsü, öğrencinin okuduğu okul türü, matematiğin öğrenci için önemi gibi  faktörlerin, çocuğun matematik performansı üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu  değerlendirildi.
        
ANADOLU, FEN VE ANADOLU MESLEK LİSELİLER DAHA BAŞARILI
        
66 ilköğretim, 241 çok programlı lise, 520 Anadolu lisesi, 43 fen lisesi,  bin 388 meslek lisesi, 171 Anadolu meslek lisesi, bin 955 düz lise öğrencisi  toplam 4 bin 384 çocuğa, "matematiğin kendileri için önemi, ebeveyn eğitim  düzeyi, bilgisayar sahipliği, kendine ait çalışma masası sahipliğine" ilişkin  sorular yöneltildi.

Verilen cevaplar değerlendirildiğinde, Anadolu liseleri, fen liseleri ve  Anadolu meslek liselerine devam eden öğrencilerin düz lisede okuyan bir öğrenciye  oranla başarılı olma ihtimali 51 kat olarak belirlendi.
        
ÇALIŞMA MASASI 2, BİLGİSAYAR 1 KAT BAŞARIYI ARTIRIYOR
        
Aynı değerlendirmede, öğrencinin kendine ait çalışma masasına sahip  olmasının başarısını 2 kat, bilgisayarının olmasının ise 1 kat artırdığı sonucu  ortaya çıktı.

Araştırmada, bilgisayar sahipliğinin tek başına başarıyı etkileyen bir  faktör olmadığı, bilgisayarın ne amaçla kullanıldığının önemli olduğunun altı da  çizildi. Bilgisayarın sadece internet ve eğlence için kullanılmasının, öğrencinin  başarısını düşürdüğü belirtildi.

Ülkedeki okul türleri arasındaki başarı farklarının bir kez daha  görüldüğüne işaret edilen sonuç bölümündeki değerlendirmede ise çalışma masası ve  bilgisayara sahip olmanın başarıya etkisinin bu araştırmayla görüldüğü  belirtildi.

Türkiye'deki her ailenin sosyo-ekonomik durumunun çalışma masası ve  bilgisayar imkanlarını sağlayamayacağı gerçeğinin altı çizildi. Araştırmanın,  öğrencilerin evlerinde çalışma masası ve bilgisayar bulunmasa dahi, okullarında  bu imkanlara sahip olabilmeleri için devletin, coğrafi bölge ayırmaksızın her  yöreye yatırım yapmaya elverişli bütçe planları yapması gerekliliğini ortaya  çıkardığı kaydedildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.