BAŞKASININ KİMLİĞİNDE YAŞAYANLAR

NP GRUP

Yapay bozukluk yaşayan profesyonel hasta sendromu olarak adlandırılan başkalarının kimliğine bürünerek onların hikayelerini kendi üzerine geçirerek hastane yatışı ve ameliyat isteği ile seyreden durumun ne olduğu, belirtileri ve tedavisini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

 
Yapay bozukluk nedir? Kişi nasıl bir ruh hali ile başkasının kimliğini yaşamak ister? Başkalarının hikayelerini kendileri üzerine nasıl geçirirler? Neden bunları yaparlar? Profesyonel hasta sendromu olarak bilinen yapay bozukluk psikiyatride nasıl değerlendiriliyor? Yapay bozukluk olduğu halde fiziksel belirtiler nasıl ortaya çıkabilmektedir? Yapay bozukluk yaşayanların istemli olarak tıbbi bozukluk uydurmalarının altında neler yatar gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Yapay bozukluk yaşayan kişilerin geçmişinde ne gibi travmalar yatar? Kayıp, reddedilme, terk edilme gibi psikolojik yaralanmaların etkisi nedir? Bu kişiler hastalık belirtilerini neden yanlış tanıtırlar? Bu kişilerin tek amacı nedir? Bu hastalığın sağlık çalışanlarında da sık rastlanmasını nedendir? Hastane bağımlılığı ve cerrahi girişim bağımlılığı nasıl pekişiyor? gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Gökben Hızlı Sayar ve NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Uzman Psikolog Sinem Öztep olacaklar.

Yapay bozukluğu neden erkeklerde daha fazla görülür? Kişi ağrıyı nasıl hisseder? Psikiyatrik ağrı bozukluğu ile benzer ve ayrışan yanları nelerdir? Yapay bozukluk yaşayan kişiler bu durumdan nasıl bir doyum beklerler? Neden kolay yalana başvurular? Kolay hikaye uydurmaları nasıl mümkün olmaktadır? Tedavi ve terapisinde neler vardır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Neuron dergisinde yayınlanan çalışmada her gün üretilen beyin hücrelerinin hatıralara "zaman damgası" vuran bir kod taşıyabileceği yönündeki açıklamasını İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.