Batılılar yalnızlıktan bunuyor

İsveç’teki Karolinska Entstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre yalnız yaşayanlarda bunama riskinin daha fazla olduğu belirlendi.

İsveç’teki Karolinska Entstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre yalnız yaşayanlarda bunama riskinin daha fazla olduğu belirlendi.

1449 kişi arasında gerçekleştirilen çalışmada evli olmanın ya da biriyle birlikte yaşamanın bunama riskini yarı yarıya azalttığı saptandı.

21 YILLIK ÇALIŞMA • Bilimciler, araştırmaya katılan kişilerin orta yaşlarındayken bir eşle birlikte yaşayıp yaşamadığını tespit ettikten sonra, aradan geçen zamanda bu kişilerde bunama ortaya çıkıp çıkmadığına baktı. Geçen 21 yılın ardından, araştırmaya katılanların 139’unun kısmî idrak güçlükleri çektiği, bunlardan 48’inin ise Alzheimer hastası olduğu görüldü.

BİRLİKTELİK KORUYOR • Araştırmacılar, geç yaşlarda boşanmış, ancak bir daha evlenmemiş olanlarda bunama riskinin üç kat, çok genç yaşta boşanmış ve bir daha evlenmemiş olanlarda ise altı kat fazla olduğunu belirledi.


Çift olarak yaşamanın sosyal ve zihinsel uyarımın en güçlü biçimi olduğunu ifade eden araştırma başkanı Dr. Krister Hakansson, “Eğer karşılaştığımız sosyal ve kavramsal zorluklar bunamaya karşı bizi koruyabiliyorsa o zaman biriyle yaşamak da korumalı” dedi.
Alzheimer’s Society’den Susan Sorenson’ın söyledikleri ise bekarların içini belki bir nebze rahatlatacak cinsten: “Bekarlar kaygılanmasın! Bunaklık riskini azaltmanın binbir çeşit yolu var. Bunun en iyi örnekleri Akdeniz diyeti, düzenli egzersiz ve sigara içmeme.”

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.