BAYRAMDA BESLENMEYE DİKKAT

A.A

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp  Fakültesi Öğretim Üyesi Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, "Bayramda  birdenbire aşırı yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları  aşırı tüketmek, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara  yol açabiliyor" dedi.

Doç. Dr. Elmacıoğlu, ramazan ayı  boyunca belirli öğünlerde yemek yeme düzeninin bayramla birlikte değiştiğine  dikkat çekerek, özellikle bayram süresince besleme konusunda duyarlı olunması  önerisinde bulundu.

Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlığın korunması  için önem taşıdığını belirten Doç. Dr. Elmacıoğlu, şunları söyledi:

"İkramın bol olduğu bayramda, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve aşırı  yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır. Eğer tatlı tüketmek çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmesi sağlık açısından önemlidir."

Doç. Dr. Elmacıoğlu, ramazan ayında oruç tutan kişilerin, günlük öğün sayısını azaltmaları ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle  bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yemek  yeme eğilimine girdiklerini ifade etti.

Bayramda aşırı besin ve şekerli gıdaların tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Elmacıoğlu, şunları kaydetti:

"Ramazan ayı sonrası özellikle bayramda hazımsızlık ve mide problemleri  çok oluyor. Özellikle bayramda tatlı tüketimi de artmaktadır. Bayramda birdenbire  aşırı yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı  tüketmek, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol  açabiliyor. Bu nedenle insanlarımızın bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara  dikkat etmeleri gerekmektedir. Eğer tatlı tüketmek çok isteniyorsa hamurlu,  şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Bayram süresince ve  bayramdan sonra da sıvı alımı arttırılmalı, günde yaklaşık 1.5-2 litre su  içilmeli, sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, komposto gibi sıvı  gıdalar eklenmelidir."

Doç. Dr. Elmacıoğlu, şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri gerektiğini bildirdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.