Bayramda su tüketimine dikkat

Kurban Bayram süresince günde 2 ile 2,5 litre arası su içmeye özen gösterin!

Kurban Bayram süresince günde 2 ile 2,5 litre arası su içmeye özen  gösterin! Afyon Kocatepe  Üniversitesi (AKÜ) Afyon Sağlık Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Uzman Diyetisyen  Esen Karaca, Kurban Bayram süresince günde 2 ile 2,5 litre arası su içmeye özen  gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Karaca,  bayramlarda şeker ve şekerli  besin tüketiminin arttığını, özellikle de Kurban Bayramı'nda normal beslenmeye  göre kırmızı et tüketiminde önemli bir artış olduğunu belirtti. Sağlıklı yaşamda beslenmenin önemli bir yerinin bulunduğunu ifade eden  Karaca, şöyle konuştu: "Kurban Bayramı sürecinde kurban etinin hazırlanmasından, beslenmeye  kadar birçok konuda özenli davranılması gerekir. Etler kaliteli protein kaynağı  olmasının yanı sıra demir, çinko, fosfor, magnezyum gibi çeşitli mineraller ve  B12, B6, B1, A gibi vitaminlerin de kaynağıdır. Hayvansal kaynaklı yiyeceklerin  doymuş yağ ve kolesterol içerikleri de yüksektir, bu nedenle tüketim miktarına  dikkat edilmesi gerekir. Kurbanlıkların, mutlaka veteriner kontrolünden geçmesi  ve uygun şartlarda kesilmesi gerekir. Taze etlerin hemen tüketilmemesi gerekir.  Buzdolabında 24 saat bekletilmiş etlerin pişirilmesi ve sindirilmesi daha kolay  olur. Etleri pişirirken doğru pişirme yöntemleri tercih edilmeli, kızartma ve  kavurma yapılmamalıdır."

"SOFRALARDA ET DIŞINDAKİ BESİN GRUPLARINA MUTLAKA YER VERMELİ"

Karaca, Kurban Bayramı'nda özellikle şişmanlık, kalp-damar hastalığı,  diyabet, hipertansiyon, mide rahatsızlığı gibi sağlık problemi olan kişiler ile  yaşlıların beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerektiğini bildirdi. Her zaman aşırı tüketimden kaçınılması gerektiğini anlatan Karaca, şöyle  devam etti: "Sabah mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. İçerisine et veya kıyma giren  yemeklere ekstra yağ eklenmemeli ve et tüketiminde aşırıya kaçılmamalı.  Sofralarda et dışındaki besin gruplarına da mutlaka yer vermeli. Etlerin yanına  asitli, gazlı içecekler yerine ayran, yoğurt, cacık tercih edilmeli. Tek yönlü  beslenmek yerine, süt, yoğurt, et, sebze, meyve ve tahılları yeterli ve dengeli  miktarlarda almak gerekli. Ana öğünlerde tabağınızın yarısını salata ve sebze  yemekleri ile doldurun. Tatlı, şekerleme ve çikolataların tüketimi sınırlı  olmalı. Bayram süresince de günde 2 ile 2,5 litre arası su içmeye özen  gösterin." A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Ekim 2012Yayınlanma Tarihi:25 Ekim 2012