BAYRAMDA TATLIYA DİKKAT

ANKA

Bayramın sıcaklıkların devam ettiği günlere denk gelmesi ile uzmanlar vatandaşları tatlı tüketimine karşı uyardı.

 


Ramazan Bayramı’nın sıcaklıkların devam ettiği yaz mevsimine denk gelmesi ile uzmanlar vatandaşları tatlı tüketimine karşı uyardı. Uzmanlar, “ Ramazan ayında beslenme alışkanlığı değiştiği için bayramda aşırı tatlı tüketimine dikkat edilmeli” dedi.

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Sefer Aycan, Ramazan ayı süresince değişen beslenme düzeniyle yavaşlayan metabolizma ve orucun hemen ardından başlayan Ramazan Bayramı’nda yapılan ikramların insan sağlığını bozabileceğini belirterek vatandaşları sağlıklarına dikkat etmeleri konusunda uyardı.

BAYRAMI SAĞLIKLI GEÇİRMEK İÇİN UYARILAR


Ramazan Bayramı’nı sağlıklı geçirmek isteyen vatandaşların dengeli beslenmeleri gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Aycan, “Uzun süreli oruç döneminden sonra bayramda yeme içmeye dikkat edilmeli. Yoğun ve ağır yemek yenmemeli. Beslenme alışkanlığı değiştiği için aşırı yüklenme yapmayın, sindirim sisteminiz bozulabilir. Yaz sıcaklıklarının devam edileceği söyleniyor, bu yüzden aşırı kalori tüketimi yapılmamalı. Yaşlılarda aşırı besin tüketimi kalbi yoruyor, aşırı yemek yemek kalbi tetikler. Diyabet hastaları da bayramda beslenme alışkanlığına dikkat etmeli” dedi.

SAĞLIKSIZ GIDALAR İSHAL YAPABİLİR

Ramazan Bayramı’nda sağlıksız gıdaların üretilip satıldığını belirten Prof. Dr. Aycan, şöyle devam etti:

“Ucuz ve kalitesiz olarak üretilen şekerler yerine güvenilir, markası bilinen şekerler alınmalıdır. Bayramlar piyasa denetiminin yetersiz olduğu ve tüketimin fazla olduğu bir dönemdir. İnsanlar ucuz olduğu için fason üretilen gıdaları tercih edebilir. Besin hijyeni çok önemlidir. Dışarıda satılan temizliğinden şüphe edilen gıdalar yazın ishallere sebep olabilir.”
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.