BEBEĞE GEÇEBİLİYOR

AFP

Bilim adamları, kanser hücrelerinin ana karnında anneden bebeğe geçebildiğini saptadılar. İşte şok araştırma...

Annenin karnındaki bebeğine kanser "bulaştırmasının" mümkün olup olmadığı  bilim adamlarının zihinlerini bir asırdır meşgul ediyordu.

Teoride, kanser hücreleri plasentayı geçmeyi başarsalar bile, bebeğin  bağışıklık sisteminin hastalığın bulaşmasını önlediği düşünülüyordu. Bununla  birlikte anne ve bebeğin aynı kansere (genellikle lösemi ve melanom) sahip  oldukları vakalar da bulunuyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan  yeni araştırma, her ikisi de lösemi olan bir Japon kadınla çocuğu üzerinde  yapıldı.

28 yaşındaki kadına doğumdan çok kısa bir süre sonra lösemi teşhisi  konulurken, bebeğin de aynı kansere yakalandığı 11 ay sonra anlaşıldı. Bebeğin  kan hücrelerine yapılan genetik testlerde, kanserli hücrelerin doğuştan geldiği  anlaşıldı.

Sonuçta, her iki hastanın lösemi hücrelerinin, mutasyona uğramış aynı kanser  genini taşıdıkları belirlendi.

Bunun yanı sıra, çocuğun bu geni kalıtsal olarak annesinden almadığı,  yani bu tür bir lösemiye hiçbir dış etken olmaksızın yakalanamayacağı saptandı.

Bunun ardından bilim adamları, kanser hücrelerinin bebeğin bağışıklık  sistemini nasıl etkisiz hale getirmiş olabileceğini araştırdılar. Bilim adamları,  kanser hücrelerinin, kendilerine, özgün moleküler kimliklerini vermede önemli rol  oynayan DNA'ya sahip olmadıklarını saptadılar.

Bu moleküler işaret olmaksızın,  bebeğin bağışıklık sisteminin kanserli hücreleri yabancı hücreler olarak  algılamadığı ve bunları püskürtmek üzere harekete geçmediği anlaşıldı.

Araştırmanın başkanı, Kanser Araştırma Merkezi'nden Prof. Mel Greaves,  "Bu uzun zamandır muamma olan bulmacayı çözmüş olmaktan çok memnunuz. Ancak şunu  vurgulamak isteriz ki, anneden bebeğe kanser geçmesi çok nadir görülür" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.