Bebeğin ilk kitabı nasıl olmalı

Bebeği ilk kitabıyla 1 yaşında tanıştırın.

Bebeği ilk kitabıyla 1 yaşında tanıştırın.

Bebeklere kitap okumanın faydası üzerine birçok yayın var ancak bebeğe ne zaman kitap okumaya başlanmalı ve hangi tür kitaplar seçilmeli? Uzmanlar,  konuyla ilgili merak edilenleri anlattı. Çevrenizdeki ses, koku, tat, renk, şekil, dokunma gibi tüm uyaranlar bebeğiniz doğduğu andan itibaren onun beyninde yer edinmeye ve işlenmeye başlar. Uyarılan beyin hücreleri birbirleri ile etkileşime girerek milyonlarca sinaptik bağ oluşur. Bu bağlar aslında bebeğinizin tüm hayatı boyunca da kullanacağı beyin kapasitesinin temellerini oluşturmaya başlamıştır. Ağaç yaşken eğilir deyiminde olduğu gibi bebeğiniz de hayata merhaba dediği ilk yıllarında ne kadar çok kaliteli uyaran ile tekrarlı olarak karşılaşırsa, bu bağlar o kadar çok korunur ve kullanılır. Bu noktada anne baba olarak mümkün olduğunca onun zihinsel gelişimini destekleyen onların görsel, işitsel ve dokunsal duyularını harekete geçiren kitapları tercih etmeniz gerekir.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

BEBEĞİNİZİN İLK KİTABI NASIL OLMALI?

• Bebeğinizi ilk kitabıyla bir yaş civarında tanıştırın. • Kısa ve az cümlelerden oluşan, bol renkli bir kitap olsun. • Büyük resimleri olan, üzerine dokunduğunda hissedebileceği kabartmaların olduğu kalın yapraklı kitapları tercih edin. • Kitabın sayfalarını çevirmesine yardımcı olun ve dikkatini resimlere yöneltmesini sağlayın. • Kitabın hikayesi 1-2 cümleden meydana gelen net ve somut ifadelerden oluşsun. Karmaşık cümlelerin olduğu, soyut ifadelerin kullanıldığı kitaplar çocuğunuzun ilgisini artırmak yerine azaltacaktır.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

• Kitap okumayı etkinlik haline getirin ve onu mümkün olduğunca çok dahil edin. Bu onun için daha isteyerek katılacağı bir etkinlik haline dönüşecektir.

2-5 YAŞ DÖNEMİ KİTAPLARININ ÖZELLİKLERİ

2-5 yaş arası çocuklar için hissedebileceği, dokunabileceği ve hayal kurabilmesine imkan verebilecek üç boyutlu resimlerin olduğu kitapları tercih edin. Onun anlayabileceği sadelikte ve kısa cümlelerden oluşan hikayeleri resimlerle ilişkilendirerek anlatırsanız daha çok dikkatini çekersiniz. Siz sıkılsanız da her kitabı 5-6 kez okumanız gerekebilir. Çünkü bu yaş dönemindeki çocuklar aynı şeyleri duymaktan hoşlanırlar. Birkaç okumadan sonra bazı yerleri tamamlayabilmesi için kendisine fırsat tanırsanız kitap okumak onun için daha eğlenceli hale gelecektir. Tek başına kitabı alıp, aklında kalanlarla kitabı tekrar okuması sık rastlanılan bir durumdur. Bu durumda anne baba olarak size düşen görev kendi kendine uydurduğu hikayeyi düzeltmek yerine kendi hikayesini oluşturmasına izin vermektir.

KİTAP OKUMAYI İNTERAKTİF HALE GETİRİN!

Kitabı vurgu yaparak okursanız hikayeye duygu katmanızın yanı sıra canlılık da kazandırırsınız. Bu tutum çocuğun kitaba karşı ilgisini artırır. Aralarda sorular sorarak neden-sonuç ilişkisini kurmasına fırsat vermek (Sence şimdi ne olacak?), duyguları tanımasını sağlamak (Sence burada ne hissetmiş olabilir?), olaylarla ilgili kendi kişisel yorumlarını sormak (Sence böyle bir durumda ne yapılabilirdi?) düşünce ve duygu gelişimini destekler. Kitap okuma eylemini ne kadar çok interaktif hale getirirseniz çocuğunuz da o kadar zevk alacaktır. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Ekim 2012Yayınlanma Tarihi:10 Ekim 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.