Bebek gülücüğü anneyi nasıl etkiliyor

Bebek gülücüğü anneyi nasıl etkiliyor  Annelerin beyni, bebeklerinin gülümsemesiyle nasıl bir değişime uğruyor. İşte cevabı.

Annelerin beyni bebeklerinin gülümsemesine oldukça duyarlı. Fonksiyonel Manyetik Rezolans Görüntüleme tekniğinin kullanıldığı çalışma sonucuna göre; güleç ifadeli başka bebeklerle karşılaştırıldığında, annelerin beynindeki kritik ödül-işlem bölgeleri kendi bebeklerinin gülümseyen resminden çok daha güçlü bir şekilde etkileniyor. Oysa kendi bebeğinin veya bir başka bebeğin ağlarken çekilmiş resmi annede farklı bir cevap uyandırmıyor.

Pediatrics dergisinin Haziran sayısında yazarlar, bebeğin gülümsemesi karşısında salgılanan dopamin nörotransmitterinin maternal bakımı kolaylaştırabileceğini belirtiyorlar.
 
Baylor College of Medicine'den Dr. Lane Strathearn, "Annelerin kendi bebeklerine yaygın olarak gösterdikleri bu yanıt biyolojik olarak güdüleniyor." diyor.

ÇEVİRİ: Ayda Çayır

KAYNAK: //www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/9603406.asp?gid=245&sz=45121


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.