Bebekle tatile çıkmak...

Bebeğimle tatile çıkabilir miyim? sorusu, en çok merak edilen ve sorulan sorulardan biridir.

Bebeğinizin sırf anne sütü aldığı dönemlerde yapacağınız tatiller, sizin için en rahat ve kolay geçecek tatillerden olacaktır. Ancak yinede 0–3 ay içerisindeki olan bebeğinizin ilk aşılarını yaptırarak tatile çıkmanız daha güvenlidir.

YOLCULUK ÖNCESİ TAVSİYELER

• Yolculuk öncenizde gereksiz değişiklikler yapmayın (Mesela, bebeğinizi memeden kesmeye çalışmayın).

• Bebeğiniz 2 yaşından küçükse uçak yolculuğunu tercih ederek daha rahat olabileceğinizi bilmelisiniz.

• Uzun süreli bir tatil programı yaptıysanız, tatil öncesi bebeğinizi mutlaka bir sağlık kontrolünden geçirin. Eksik aşıları olup, olmadığını sorun ve varsa yaptırın. Mümkünse gideceğiniz yerde bağlantı kurabileceğiniz doktor adı, varsa telefon numarasını edinin.

• Bebeğinizin uyku saatine göre yolculuğunuzu ayarlayabilirseniz, bebeğiniz yolculuğunuzun en azından bir kısmını uykuda geçirmiş olur.

• Tatil için sıcak bir bölge seçtiyseniz, bebeğiniz için 50 faktörün üstünde koruyucu kremler kullanmalısınız. Bunları açık havaya çıkmadan önce bebeğinize sürmelisiniz. Bebek ve çocuklar için en uygun dışarı çıkarma saati (Başında kesinlikle açık renk bir şapka olmalı) 10:00–10:30, öğleden sonra
16:00–17:00 saatleridir.

BAVULUNUZDA NELER OLMALI?

• Yolculuk için bavul hazırlarken, bebeğinizin eşyalarını ayrı bir çantaya koymanızda fayda vardır. Böylece hem aradıklarınızı kolay bulur hem de bebeğinizin eşya ve yiyeceklerinden herhangi birini unutma olasılığınız azalır.

• Biberon, oyuncak, losyon, bez, su gibi her an elinizin altında bulunması gereken eşyalar için ayrı bir çanta hazırlamanız ve yanınıza almanız daha pratik olur.

• Yolculuğunuz sırasında ve gittiğiniz yerde, size gerekli olacak tıbbi malzemeleri ihmal etmeyin.
Bebeğinizin her gün kullandığı vitamin ve demir damlaları gibi ilaçlarını, ateş ölçmek için termometre, ateş düşürücü şurup veya fitil, böcek sokmalarına karşı jel, ağızdan alınan antihistaminik şurup, yara bandı, cilt yaralanmaları için antiseptik solüsyonlar ya da pomatlar mutlaka yanınıza almanız gereken malzemeleri oluşturur. İlaç listeniz için mutlaka doktorunuza danışın.

• Yolculuğunuz için biberon, kaynatılmış su, biberona konmuş meyve suyu, ıslak mendil, yastık, ince bir örtü ve bebeğinizin sevdiği oyuncakları yanınıza almalısınız.

• Bebeğinize giysi olarak, onu sıkmayacak hafif giysiler ve güneşten korumak için bez şapka almalısınız.

Gideceğiniz yerde bebeğinizin bakımını ihmal etmemelisiniz. Bebek kremi, bebek yağı, şampuan, tarak, tırnak makası ve havluyu unutmayın.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:11 Eylül 2016Yayınlanma Tarihi:29 Mayıs 2011