Bebekler anne karnında esniyor

İngiltere ’de yapılan bir araştırmada bilim insanları ilk kez bebeklerin anne karnında esnediğini kanıtladı.

İngiltere ’de yapılan bir araştırmada bilim insanları ilk kez bebeklerin anne karnında esnediğini kanıtladı.

Durham Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre 15 anne karnındaki bebek 4 boyutlu ultrason yöntemi ile 36 hafta gözlendi. Anne karnındaki bebeklerin ağız açma kapama hareketinin bir esneme refleksi olduğu gözlendi. Doğumdan önce bebeklerin hıçkırdıkları, yutkundukları ve gerindikleri biliniyordu.

0-6 YAŞ GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Ancak esnemeleri ilk kez bu kadar net bir şekilde tespit edildi. Araştırmayı yapan ekipten Nadja Reissland, “Anne karnındaki bebeğin esnemesinin fonksiyonunu ve önemini halen bilmiyoruz. Ancak elde ettiğimiz veriler, esnemenin cenin gelişimi ve bebeğin sağlık belirtileri ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor. Rahimdeki bebeğin esneme sıklığı, erken gebelikte beynin olgunlaşması ile ilgili olabilir” dedi. Sekiz kız ve yedi erkek bebek üzerinde uygulanan araştırmada cinsiyetler arası bir farklılık gözlenmedi. Ayrıca esneme hareketinin 28’inci haftadan itibaren azaldığı görüldü. HÜRRİYET  

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:28 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.