BEBEKLERDE YETENEK GELİŞİMİ

Anneyizbiz

Bebeğiniz doğar doğmaz hareket etmeye, bir şeyleri anlamlandırmaya çalışır. Motor gelişiminin de bir sırası vardır.


Bebeğiniz doğar doğmaz hareket etmeye, bir şeyleri anlamlandırmaya çalışır, ancak her şeyin bir sırası olduğu gibi onun motor gelişiminin de bir sırası vardır.

Yeni doğan bebeğinizi izlediğinizde bir takım hareketler yaptığını görürsünüz.

Avucunu okşadığınızda parmaklarıyla elinizi kavrar; yanağınızı yüzüne yasladığınızda veya dudaklarına dokunduğunuzda emme pozisyonu alır. Göz kapaklarına dokunduğunuzda gözlerini yumar ya da ayaklarını okşadığınızda parmaklarını hareket ettirir.

Belinden kavrayıp ayaklarını yere bastırdığınızda ise, ayakları yürürmüşçesine havada daireler çizer. İzlemesi keyif veren bu hareketler, bebeğinize özgü reflekslerdir

Bebeklerin yaşamlarını sürdürebilmesi ve olgunlaşma sürecinin devam edebilmesi için doğuştan getirdikleri refleksleri oldukça önemli bir yere sahiptir.

Refleksler, aynı zamanda bebeklerin sinir sisteminin değerlendirilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Belirli yaşlarda kaybolması gereken yenidoğan reflekslerinin kaybolmaması veya ortaya çıkması gereken reflekslerin ortaya çıkmaması yenidoğanın nörolojik gelişimde büyük önem taşır.

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için onun yaptığı hareketleri sürekli gözlemlemeli ve en ufak bir terslikte hemen çocuk doktorunuza başvurmalısınız.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.