Bebeklere besinler ayrı ayrı yedirilmeli

Besin-tat ilişkisini doğru kurabilmeleri için, bebeklere yiyeceklerin karıştırılarak değil, ayrı ayrı yedirilmesi gerektiği bildirildi.

Besin-tat ilişkisini doğru  kurabilmeleri için, bebeklere yiyeceklerin karıştırılarak değil, ayrı ayrı  yedirilmesi gerektiği bildirildi. Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet  Ünitesi Başdiyetisyeni Kibar Gültekin Kurt,  bebeklerde ek besine yedinci aydan itibaren başlanması, ilk besinler arasında ise  yoğurt, meyve suyu gibi gıdaların olması gerektiğini belirtti.

Ek besinlerden günde sadece birinin verilmesini öneren Kurt, “Bu  besinler bir tatlı kaşığı kadar ve başka bir gıdayla karıştırılmadan, bebek açken  verilmeli” dedi. Kurt, bebeklerin beslenmesinde ilk yapılması gerekenin, tadını  tanıması ve sevmesi açısından besinlerin tek tek verilmesi olduğunu vurguladı.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

En çok yapılan beslenme yanlışlarından birinin, kahvaltıdaki besinlerin  karıştırılarak verilmesi olduğunu dile getiren Kurt, şunları kaydetti: “Burada asıl hedef bebeği beslemektir ancak bebeğiniz yetişkinler gibi  her besini ayrı ayrı yiyebiliyorsa, böyle yedirmeye devam edilmelidir. Çünkü en  doğru beslenme şekli budur. Ama çocuk besinleri tek başına almıyorsa, tadı  birbirine uyumlu olan yiyecekler karıştırılarak da verilebilir. “ Kibar Gültekin Kurt, ek besinlerin asla temel besin olan anne sütünün  yerini tutmayacağını ve bunlar verilmeye başlandıktan sonra alerjen bir durumun  gelişip gelişmediğinin de sürekli kontrol edilmesi gerektiğini aktardı.  “ANNE BESİNLERİ KARIŞTIRARAK VERİYORSA, BUNU YAVAŞ YAVAŞ BIRAKMALI" Besinleri karıştırarak yedirmenin, çocukların besin-tat ilişkisi  kurabilmesini olumsuz etkileyeceğini belirten Kurt, “Anne ilk başta gıdaları tek  tek yedirerek bunların tadını çocuğuna öğretmeli. Anne besinleri karıştırarak  veriyorsa da, bunu yavaş yavaş bırakmalı. İlk verilen yiyeceklerin de hafif  pütürlü verilmesini öneriyoruz çünkü sürekli akışkan gıda yiyen çocuk, pütürlü  gıdayı aldığında sevmeyebilir ve böylece beslenme bozukluğu ortaya çıkabilir”  ifadelerini kullandı. Ailelerin en çok pekmezle yoğurdun karıştırılıp karıştırılmayacağını  sorduğunu belirten Kurt, demir ve kalsiyum barındıran yiyeceklerin bir arada  verilmemesi gerektiğine işaret ederek, “Demir ve kalsiyum emilirken  birbirleriyle yarış halindeler, bunları karıştırdığımızda birbirlerinin emilimini  olumsuz etkiliyor, ayrı ayrı verilmesi daha çok tercihimiz. Sütle pekmez ya da  yoğurtla pekmez, bu gıdalardan...” dedi. Baydiyetisyen Kurt, beslenmede asıl önemli olanı, 4 besin grubunun bir  arada alınması şeklinde açıklayarak, bunların süt ve yoğurt, sebze ve meyve,  tahıl ile et grupları olduğunu vurguladı. Bu gıdaların sofrada bir arada bulunması gerektiğini dile getiren Kurt,  çocuklara bir yaşından önce kesinlikle bal yedirilmemesi gerektiğini, balın  içerisinde bulunan bir toksinin çocukları zehirleyebileceğini sözlerine ekledi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:01 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:03 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.