Bebeklikten başlayın

Zeytinyağının, bebeklerde beyin ve kemik gelişimi açısından çok değerli olduğu, anne babaların çocuklarının doğumundan itibaren bu gıdayı tüketmesini sağlaması gerektiği bildirildi.

Zeytinyağının, bebeklerde beyin ve kemik gelişimi açısından çok değerli olduğu, anne babaların çocuklarının doğumundan itibaren bu gıdayı tüketmesini sağlaması gerektiği bildirildi. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Ümmühan Tibet, zeytin ağacının uzun ömürlü olduğu için "ölümsüz ağaç" olarak nitelendirildiğini söyledi.

ADIM ADIM ÇOCUK GELİŞİMİ

zeytinyagiYapılan kazılarda Anadolu'nun zeytinyağı ticaretinde en önemli merkezlerden biri olduğunun ortaya çıktığını dile getiren Tibet, birçok antik kentte zeytinyağı tüketildiğine dair buluntulara rastlandığını ifade etti. Tibet, 36 yıldır ileri analiz teknikleriyle zeytinyağı üzerine araştırmalar yaptığını belirterek, "Her geçen yıl yeni bir özelliğini, bir başka faydasını öğreniyoruz. Böyle güzel bir nimeti dünya yeni keşfetti. 54 ülkede zeytinyağı tarımı yapılıyor. Biz de ana vatanında, zeytinyağına hak ettiği değeri, itibarı iade etmeliyiz" dedi.

"AĞZINA KÜÇÜK DAMLACIKLAR HALİNDE SÜRMEK GEREKİYOR" Türkiye'nin, sofralık zeytin tüketiminde dünyada ilk sıralarda yer aldığına dikkati çeken Tibet, şunları kaydetti:

"Zeytin, kahvaltıda en zengin mutfaktan en fakir sofraya kadar tüm halkımızın kullandığı çok sağlıklı bir ürün. 'Günlük şu kadar zeytin tüketmek yeterlidir' diye bir sınır konulmasını doğru bulmuyorum. İçinde meyveden gelen tüm pozitif bileşenleri taşıyan bu nimetin, hem meyve hem de yağ olarak tüketilmesinde bir sınırlama yok. Hatta tüketime bebeklikten başlamak gerekiyor. Zeytini yemek, bebek için zor olabilir ama özellikle naturel sızmayı, yeni doğmuş bebek bile olsa ağzına küçük damlacıklar halinde sürmek gerekiyor. D vitamini içeriği yüksek olduğu ve anne sütüne en yakın esansiyel yağ asidi içerdiği için zeytinyağının bebek tarafından alınması çok önemlidir. Bebeğin beyin ve kemik gelişimi için çok değerli bir besin. Bebek bu tadı küçük yaşta aldığından, ilerleyen yaşlarda daha rahat tüketir." A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Nisan 2014Yayınlanma Tarihi:23 Nisan 2014