BEDAVA SPOR YAPMANIN 8 YOLU!

FORMSANTE

Eğer gerçekten vücut sağlığınız için bir şeyler yapmak istiyorsanız "spor salonuna bütçe ayıramama" mazeretini bir kenara bırakın. İşte bedava spor yapmanın 8 yolu...

Evde...

1. Dans edin
Dans etmek için insanlar çoğu zaman bir iki kadeh birşeyler içip rahatlamaya, loş eğlence mekanlarında kalabalığın arasında kaybolmaya ihtiyaç duyar. Oysa dans etmek kalori yakmanın en iyi yollarından biri, ayrıca vücut koordinasyonunu geliştiriyor ve yüzünüze kocaman bir gülümseme yerleştiriyor! O zaman saklanmaya, çakırkeyif olmaya ne gerek var? Evde müziğin sesini sonuna kadar açın ve kendinizi onun ritmine bırakın. Önce çok hızlı olmayan bir iki parçayla başlayın. Sonra size sıkı bir kardiyo egzersizi yaptıracak dans parçalarına geçin. Bu günlerde tekrar popüler olan Abba'dan "Dancing Queen", Bee Gees'den Staying Alive, Madonna'dan Hung Up'ı seçebilirsiniz. Sonunda da vücudunuzu soğumak için yavaş bir parça Mesela Amy Winehouse'dan Love Is A Losing Game'i seçin.

2. Egzersiz partisi verin!
Piyasada onlarca egzersiz DVD'si var. Hemen herkesin evinde de bunlardan bir tane bulunuyor. Kendi egzersiz sınıfınızı oluşturmak için sizin gibi bu işe gönüllü birkaç arkadaş bulmak kalıyor geriye... Plan şu; arkadaşlarınızla her hafta herhangi birinizin evinde buluşuyorsunuz ve DVD'yi takıp egzersizleri uyguluyorsunuz. Her hafta farklı bir DVD deneyebilirsiniz, böylece sıkılmazsınız. Egzersiz buluşmanızı daha da eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız göbek dansı öğretenlerden birini seçebilirsiniz.

İnternette...

3. Sanal antrenör bulun
Kişisel bir fitness hocanızın olması tabii ki çok daha efektif. Ancak bu günlerde biraz tasarruf yapmak istiyorsanız internette de sanal bir egzersiz hocası bulabilirsiniz. Eğer İngilizceniz varsa size virtualfitnesstrainer.com ya da freetrainers.com'u önerebiliriz. Türkçe sitelerden sporhocam.com ve egzersiztr.com'da birçok egzersiz planı bulabilirsiniz. uzmantv.com'da konuyla ilgili arama yaptığınızda da birçok faydalı egzersiz videosuna ulaşabiliyorsunuz.

4. Egzersiz müziğini indirin
Egzersiz yaparken fonda size eşlik eden uygun bir müzik motivasyonunuzu da ikiye katlayacaktır. Eğer müzik listeniz sizi tatmin etmiyorsa technosweat.com'a bir göz atın. Bu sitede birbirinden farklı egzersiz müzik listeleri bulacaksınız.

5. Internette forumlara katılın
Eğer hem spor yapmayı seviyor, hem de facebook ya da myspace'te eğlenebiliyorsanız işte size her ikisini birleştiren bir adres: www.exercise-world.com. Sitede egzersiz, beslenme ve sağlık konularıyla ilgili forumlara katılabilir, deneyimlerinizi paylaşarak motivasyonunuzu güzelce artırabilirsiniz.

Sokakta...

6. Doğaya çıkın!
Ağaçlarla çevrili bir parkta ya da ormanda egzersiz yaparken ciğerlerinize bol bol oksijen alırsınız. Bu da yaptığınız egzersizden aldığınız faydayı artırır. Doğanın içinde olmanın ruhsal sağlığınıza katacağı artılar da cabası. Uzmanlar dış mekanlarda yapılan egzersizlerin rüzgar, zemin gibi doğal nedenlerden dolayı çok daha zorlayıcı olduğunu söylüyor. Öte yandan çevrenizi egzersizinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Örneğin parktaki bankları step tahtanız gibi kullanarak ya da merdivenleri hızla inip çıkarak bacaklarınızı çalıştırabilirsiniz...

7. Bisiklet sürün
Bisikletinizi depodan çıkarın ve yollara düşün. Çünkü bisikletin faydaları saymakla bitmiyor. Bisiklet en faydalı kardiyo egzersizlerinin başında geliyor, kalp-damar sağlığınızı koruyor, kasları güçlendiriyor. Oldukça eğlenceli bir aktivite olan bisiklet, strese iyi geliyor, ruh sağlığınız üzerinde olumlu etki sağlıyor. Ayrıca iyi bir kalori yakma yöntemi. Böylece kilo vermenize de yardımcı oluyor. Öncelikle kendinize bir rota çizmekle başlayabilirsiniz işe. Evden bisikletle çıkabileceğiniz gibi, bisikletinizi herhangi bir motorlu taşıtla ormana, deniz kenarındaki uygun yollara taşıyabilir ve daha güvenli olduğunu düşündüğünüz rotalarda kullanabilirsiniz.

8. Yürüyün
Tempolu yürüyüş özellikle kalp ve ciğerleriniz için oldukça yararlı bir egzersiz, haftada birkaç kez yürüyüş yapmak kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürüyor. Ayrıca 1 saatlik bir yürüyüşün sonunda 300 kalori kadar yakabiliyorsunuz.  Bir çift spor ayakkabı dışında hiçbir alet edavata gerek duyulmaması, özel bir hüner ya da yetenek gerektirmemesi yürüyüşü oldukça cazip hale getiriyor. Üstelik hemen her gün -işe giderken, öğle paydoslarında, hafta sonları- vakit ayırabileceğiniz bir aktivite. Yürüyüşünüzün daha faydalı olması için yürürken vücudumuzun dik olmasına dikkat edin. Ayaklarınıza değil, başınızı dik tutarak ileriye doğru bakın. Ayrıca ellerinizi rahat bırakın ve kollarımızı adımlarla birlikte dengeli bir şekilde sallayın.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.