Beden zekası ile kilo sorununa son!

Kilo vermenin yolu psikolojiden geçiyor. Beden zekası ile kilo sorununa son verebilirsiniz.

Kilo vermenin yolu psikolojiden geçiyor. Beden zekası ile kilo sorununa son verebilirsiniz.

Pek çok kişinin ortak sorunu bir türlü kilo verememek veya verdiği kiloları hızla geri almaktır. Her türlü diyeti uyguladıkları halde kilo vermeyi başaramayan ya da verdiği kiloları geri alan kişiler, çoğu zaman bunun fiziksel bir sorundan kaynaklandığını düşünür. Oysa pek çok kilo ve yeme sorununun altında psikolojik nedenler yatar. Uzmanlar, Beden Zekası çalışmaları sayesinde kilo sorunu ve yeme bozukluklarının nasıl tedavi edildiğini anlatıyor. Kilo verme üzerine hazırlanmış programların neredeyse tümü davranış değişikliği yaratmak üzerine kurulmuştur. Diğer bir deyişle bu programlar kilo vermek isteyen kişilere davranışlarını (örneğin; tatlı yeme davranışını, aşırı yeme davranışını, düzensiz yeme davranışını, tıkınırcasına yeme davranışını vs) değiştirmeyi öğretmeyi hedeflerler. Ama bunu, değiştirmeye çalıştıkları davranışların altında yatan nedenlere yönelmeden yapmaya çalışırlar ve çoğunlukla başarısızlık veya kısa vadeli başarıyla karşı karşıya kalırlar.

BEDEN ZEKASI DÜŞÜNCE KALIPLARINI DEĞİŞTİRİYOR

Beden Zekası çalışmalarında öncelikle, kişinin kilo problemine neyin sebep olduğunu anlamaya çalışılır. Daha sonra da kilo sorununun sürekliliğini sağlayan düşünme biçimleri ve kalıpları tespit edilir. Bu kalıplar, örneğin bedeninizle ilgili ne düşündüğünüz ve ne hissettiğinizle ilgili olabilir. Ya da yiyecekler veya egzersiz yapmak konusunda ne düşündüğünüz konusunda olabilir. Çoğu kilo sorununda, sorunu yaşayan kişinin düşünce kalıpları sürekli olumsuz ve işlevsiz düşünceler üretip durur. “Beden Zekası” çalışmalarında bu düşünce kalıplarının devre dışı bırakılması veya değiştirilmesi hedeflenmektedir. Bu değişimle birlikte farklı, yararlı ve gerçekçi düşünce, duygu, davranış kalıpları oluşturulur. Bu yeni kalıplar, bir süre sonra tıpkı önceki yararsız kalıplar gibi otomatikleşecek ve kişinin yemek veya egzersize karşı tutumu tümüyle değişmiş olacaktır.

BEYİN NASIL ÇALIŞIR

BEDEN ZEKASI ÇALIŞMASI POLLYANNA'CILIK DEĞİLDİR

Bu çalışma kesinlikle bir pozitif düşünce veya Pollyanna’cılık olarak görülmemelidir. Unutmayalım ki, sürekli pozitif düşünmeye yönelik kalıplar, en az olumsuz kalıplar kadar zararlıdır. Amaç, GERÇEKÇİ-YARARLI kalıplar oluşturmaktır. “YARARLILIK” kavramı; durumu olduğundan daha iyi ya da daha kötü değil olduğu gibi görmek, yorumlamak ve ona göre davranmak anlamında kullanılmaktadır. Yararsız bir düşünce kalıbını önce fark edip sonra da değiştirmek istiyorsak, “Beden Zekası” çalışması bunun için en uygun araçtır. Kilo ile ilgili “Beden Zekası” çalışmaları şu alanlarda etkilidir: • Beden imajını yükseltmek. • Aşırı yeme davranışlarını ortadan kaldırmak. • Genel duygu durumunu iyileştirmek. • Stresle baş etmek. • Duygusal yemeyle baş etmek. • Öz güveni artırmak, kişinin bireysel hedeflerine ulaşma becerisini artırmak/geliştirmek. • Uzun vadede kendi terapistiniz olmanızı sağlamak. • Olumsuzluklarla, sorunlarla karşılaşıldığında havlu atmanızı engellemek. Çalışmalar tamamlandığında, daha yüksek bir “Beden Zekası”na sahip olmakla birlikte, yukarıdaki becerilerin tümünü edinmiş olacaksınız. Özellikle kilo konusunda çalışırken hedeflere ulaşmak için öncelikle kişiye uygun bir beslenme planlamasına ihtiyaç duyulmaktadır. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Aralık 2012Yayınlanma Tarihi:10 Aralık 2012