BEL AĞRISI TÜYOLARI


ANKA

Life Fitnees uzmanları, basit önlemler alınarak, bel ağrısından uzak durmanın mümkün olduğunu bildirdiler.


Life Fitnees uzmanları, günlük hayatta basit önlemler alınarak, bel ağrısından uzak durmanın mümkün olduğunu bildirdiler.

Life Fitness Akademi'sinin araştırmasına göre, Amerika’daki doktora gitme nedenleri incelendiğinde, sonuçlar bel ağrısının en fazla şikayet alan beş konudan biri olduğunu ortaya koydu. Her beş yetişkinden dördü hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısından şikayetçi oluyor ve bu şikayete sahip kişiler tarafından yılda 26 milyon dolardan fazla harcama yapılıyor.

Rakamlar olumsuz görünse de basit bir gerçek var, günlük hayatta basit önlemler alınarak bu problemden uzak durmak mümkün. Bunu başarabilmek için işte Life Fitness uzmanlarından omurganızı sağlam tutacak öneriler:

AYAĞINIZLA KALDIRIN


Uzmanlar, ağrı ve sakatlanma şikayetlerinin büyük bölümünün beli zorlayıcı kaldırma hareketlerinden kaynaklandığının görüldüğünü belirterek, “Yerden bir şey alırken, ister 10 kiloluk dumbbell isterse iki çift çorap alın, belinizi bükerek değil, dizlerinizi kırıp kalçanızla yere çömelerek almayı alışkanlık edinin. Kaldıracağınız yükün ağırlık derecesine göre bacağınızla destek alarak kaldırın. Kaldırdığınız nesneyi mümkün olduğu kadar kendinize yakın seviyede tutmaya çalışarak omurganıza uygulanan kuvveti minimuma indirin” uyarısında bulundular.

CORE BÖLGENİZİ GÜÇLENDİRİN


“Birçok kişi core bölgesinin sadece karın kaslarından oluştuğunu düşünse de aslında bu bölge sırt kısmı da dahil olmak üzere vücudun komple orta bölgesini kapsar” diyen uzmanlar şöyle devam etti:

“Core bölgesini güçlendirmek için alt karın kaslarınızı çalıştırmayı deneyin. Yere sırt üstü uzanın ve dizlerinizi düz pozisyonda tutarak ayaklarınızı kaldırın ve vücudunuzla 90 derecelik bir açı yakalayın. Bunu yaparken ayağınızı ya da kalçanızı değil alt karın kaslarınızı kullanarak yapmaya çalışın. Daha sonra başlangıç pozisyonunuza geri dönün. Daha gelişmiş bir deneyim için spor salonunuzdaki Leg Raise ekipmanını kullanabilirsiniz.”

UYKUNUZA DİKKAT EDİN

Uyku pozisyonunun bel sağlığı için hayati önem taşıdığına dikkat çeken uzmanlar, omurgaya dost uyku pozisyonunu sırt üstü için dizleri hafif havada tutacak şekilde alttan yorgan ve ya yastık destekli olarak gördüklerini belirttiler. Uzmanlar, “Yan pozisyon için ise dizlerin hafif bükülmüş şekilde (daha rahat pozisyon için dizler arasına küçük bir yastık konulabilir.) Dümdüz pozisyonda yatmaktan her zaman kaçının. Bu omurganıza baskıya neden olur.

Ayrıca her zaman doktor tavsiyesine kulak vererek ve değişik egzersiz/tedaviler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışabilirsiniz” önerisinde bulundular.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.