BEN ÇOCUĞUM HAKLARIM VAR

DHA

Dr. Ahmet Kemal Köksal Sosyal Hizmet Vakfınca çocuk ve insan hakları konusunda bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları arasında iş birliği sağlanması, çocuk ve insan haklarının yaygınlaştırılmasına katkıda bulunulması amacıyla hazırlanarak Merkezi Finans ve İhale Birimi'ne sunulan "Ben Çocuğum, Haklarım Var" projesi, AB'den 26 bin 33 avro hibe almaya hak kazandı.

Yetiştirme Yurdundan Ayrılanlar Kültür ve Dayanışma Derneğinin de ortağı olduğu projeyle Sivas'taki çocuk ve insan hakları konusunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları arasında iş birliğinin geliştirilmesi, şehirdeki çocuk ve insan hakları konusunda yürütülen iyi uygulama örneklerinin artırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında tanıtım etkinlikleri, çocuk ve insan hakları seminerleri düzenlenmesi, ildeki çocuk ve insan haklarıyla ilgili yapıların projede seminer verilen çocuklar tarafından gözlemlenmesi, projenin değerlendirilmesi gibi faaliyetler yer alıyor.

Projede "Benim Haklarım-Çocuk Hakları" sloganıyla vurgulanan çocuk haklarıyla ilgili bazı maddeler şöyle sıralanıyor:

"Doğmak, bir isme ve vatandaşlığa sahip olmak. Beni sevecek ve önem verecek huzurlu bir aileye sahip olmak. Barışçı bir toplumda sağlıklı ve yaşanabilir bir çevrede yaşamak. Yeterli ve dengeli beslenmek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak. Kız ve erkek kaliteli eğitim almak ve yeteneklerimi geliştirmek. Oyun oynama ve eğlenme fırsatına sahip olmak. İhmal, istismar, sömürü, şiddet ve her türlü tehlikelere karşı korunmak. Hükümetler tarafından korunmak, savunulmak ve yardım edilmek. Görüşlerimi açıklayabilmek ve beni ilgilendiren konularda verilecek kararlara katılmak. Örgütlemek, sivil toplum örgütü olan bir dernek kurmak. Devlet, engelli çocuklar için özel bakım, eğitim ve iş imkanları sağlamakla yükümlüdür. Ben çocuğum, en temel haklarım bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlaki ve toplumsal gelişimimi sağlayacak yaşam koşullarına sahip olmak. Hiçbir çocuk işkenceyle veya zalimce, insanlık dışı yöntemlerle cezalandırılamaz. Ben çocuğum, savaşa, sömürüye, işkenceye, kavgaya karşıyım ve bunlara karşı korunurum."Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.