BERLUSCONI'YE UYGULANAN ŞİDDET VE DÜRTÜ KONTROLÜ

NP Grup

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'ye uygulanan şiddet ve önlenemeyen nefret,  şiddet ilişkisini ve dürtü kontrol bozukluğunun psikolojik alt yapısını ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında tüm boyutlarıyla ele alınacak. 

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'ye uygulanan şiddet ve önlenemeyen nefret,  şiddet ilişkisini ve dürtü kontrol bozukluğunun psikolojik alt yapısını ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.
 
Berlusconi'yi hastanelik eden saldırının altında yatan şiddet ve nefret ilişkisi nedir? Berlusconi'nin hayretini "Ben herkesi seviyorum, neden benden bu kadar nefret ediyorlar" şeklinde ifade ettiği nefretin altında nasıl bir psikolojik zemin vardır? Nefreti ifade etme biçimi olarak şiddeti seçen insanlar nasıl bir kişilik yapısına sahip? Önlenemeyen şiddet ile nefret arasındaki ilişki nedir ve bu nefret şiddetle ifade edilmeye devam ederse sosyal hayat ne gibi olaylara gebe olabileceğini psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan bugün Uğur Canbolat'a yorumluyor.

Programın diğer bölümünde 'Dürtü Kontrol Bozukluğu ve RehaCom Tedavisi' ele alınacak. Berlusconi'ye saldıran Massimo Tartaglia'nın başbakana bir mektup gönderdiği ve "üstünkörü, alçak, düşünmeden yaptığı eyleminden" dolayı özür dilediği belirtiliyor. Dürtü kontrol bozukluğu yaşayan kişiler ani öfke patlamaları yaşayabiliyor, kendilerine, çevrelerine ve mala zarar verebiliyorlar. Alkol madde ve kumar bağımlısı da olabilen bu kişilerin neden kendilerini durduramadıkları, istemeleri halinde bile kontrolde neden yeterince başarılı olamadıkları ele alınacak. Eylem öncesinde yaşadıkları gerginlik sonrasında suçluluk ve pişmanlık duyguları onları başka hangi duygu ve eylemlere sürüklediğinin cevabı aranacak. NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Hakan Erkaya ve Bağdat Caddesi Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Psikolog Yıldız Burkovik'in konuk olacakları 'İyi Bak Kendine'de bu akşam aralıklı patlayıcı bozukluk yaşayan bu kişilerin yaşadıkları diğer psikiyatrik hastalıklar ve yaşam boyu karşılaştıkları zorlukların neler olduğu masaya yatırılacak. Uğur Canbolat'a konuk olan uzmanlar dürtü kontrol bozukluğunun tedavisinde ilaç ve psikoterapi tedavisinin yanı sıra RehaCom tedavisinin sağladığı avantajların neler olduğu anlatılacak. Agresif dürtülerini kontrol edemeyen ve yangın da çıkarabilen bu kişiliklerin tedavi edilmediğinde trafik ve sosyal hayatta başkalarına ne gibi saldırılar yapabildikleri ve durumun nerelere kadar uzanabildiği gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorular da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak.

Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu ekranların ve kendine bakmak isteyenlerin 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de...


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.