BESİNLERİ YAVAŞ TÜKETİN

A.A

Sağlık Bakanlığı, kapalı alanlarda sigara yasağını fırsat bilerek sigarayı bırakmak isteyenlere, süreci daha rahat hale getirebilmek için beslenme önerilerinde bulundu.

Buna göre, besinler yavaş tüketilmeli, lokmalar çok çiğnenmeli, yemekler küçük kaselerde yenmeli ve yaklaşık 2.5 litre su içilmeli.

Bakanlığın sigarayı bırakanlara sağlıklı beslenme önerileri şöyle:

Sıcak çikolata yerine süt içilmesi, tatlı yerine meyve yenilmesi, kalorisi yüksek kuruyemişler yerine kuru meyvelerin tüketilmesi tercih edilmelidir İstendiğinde taze sıkılmış meyve suyu ya da meyve özlü çayların tüketilmesi tercih edilmelidir.

Sigarayı bırakma ile birlikte tat ve koku alma duyusu iyileştiği için yemek yeme isteği artabilir. Bu nedenle, besinler yavaş yavaş tüketilmeli, lokmalar çok çiğnenmelidir.

Sigarayı bırakan bireylerde savunma sistemini güçlendirmek amacıyla sebze ve meyve tüketiminin artırılması gerekmektedir. İmkanlar dahilinde her gün mevsiminde bol bulunan sebze ve meyvelerden en az 5 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.

Sigarayı bırakanlarda görülen bir diğer sorun kabızlık şikayetleridir. Kabızlık şikayetlerinin azaltılması için, tam tahıl ürünleri ve kepekli ürünleri tercih etmek, kuru meyvelerden özellikle erik, incir ve kayısı tüketimi ile posa içeriği yüksek olması nedeniyle sebze ve meyve tüketilmelidir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.