BESLENME ARAŞTIRMASI

A.A

Türkiye'nin Beslenme ve Sağlık verilerini oluşturmak üzere, Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye'nin 'Beslenme' ve 'Sağlık' verilerini oluşturmak üzere, 'Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (TBSA)' yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliğinde ve 81 ilde gerçekleştirilen araştırma 7 Haziran 2010 tarihinde başladı ve toplam 19 bin 56 kişi üzerinde yürütülüyor.

Kayseri Sağlık İl Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu araştırma, ülke çapında bilimsel nitelikli besin tüketimi verileri oluşturmak amacıyla 1974 yılından beri ilk kez uygulanıyor olması ile büyük önem taşıyor” dedi.

Dr. Çetinkara, araştırmada, toplumun beslenme alışkanlıkları ile fiziksel aktivite düzeylerinin saptanması ve tüm ülkeyi temsil edecek bilimsel nitelikli ve güncel veriler sağlanması, bundan sonra geliştirilecek genel toplum sağlığına yönelik plan ve politikalara yön verilmesi, var olan politikaların güncellenmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Araştırma kapsamındaki hanelerin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından tesadüfi yöntemle belirlendiğini bildiren Çetinkara, şöyle devam etti:

“Bu çalışmadan elde edilen bulgular, ülkemiz insanlarına yeterli ve dengeli beslenme önerilerinde bulunulması, sağlık sorunlarına çözüm getirilmesi ve ülkemiz insanının beslenme alışkanlıkları hakkında dünya literatüründe yer alması için bilimsel ve büyük önem arz etmektedir.

İlimizde 540 hanede uygulanan bu araştırmayı, Müdürlüğümüzce görevlendirilen idareci araştırma sorumlusu ve araştırma koordinatörü ile hekim, diyetisyen, tıbbi teknolog, hemşire, ebe ve laboratuar teknisyenlerinden oluşan 20 kişilik iki ekip yürütüyor.

7 Haziran 2010 tarihinde başlayan ve 6 hafta sürmesi planlanan bu çalışmada, 0-5 yaş grubu çocuklardan bir kişi ve 6 ve yukarı yaş grubundan bir kişi seçiliyor, seçilen kişilerin besin tüketim kaydı alınıyor. Bu kişilerin boy uzunluğu, vücut ağırlığı, kol, bilek, kalça, bel ve baş çevresi ölçümleri ile fiziki muayeneleri yapılıp, aç karnına kan ve idrar numuneleri alınıyor ve 49 adet tetkik yapılıyor. Bu tetkiklerin bir kısmı Müdürlüğümüz bünyesindeki Kan Analiz Merkezinde, bir kısmı da Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılıyor. Tahlil sonuçları tamamlandıktan sonra ücretsiz olarak Müdürlüğümüz aracılığı ile kişilere iletiliyor.”

Çetinkara, araştırma kapsamında şu ana kadar 432 haneye ulaşıldığını, 0-5 yaş grubu 77 çocuk, 6 ve yukarı yaş grubunda ise 212 kişinin besin tüketim kaydının alındığını, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, kol, bilek, kalça, bel ve baş çevresi ölçümleri ile fiziki muayenelerinin yapılarak, 49 adet tetkik yapmak için aç karnına 189 kişiden kan ve idrar numuneleri alındığını, bu tetkiklerin çalışmalarına devam edildiğini de bildirdi.

Araştırma tamamlandıktan sonra sonuçların değerlendirileceğini ifade eden Çetinkara, bu değerlendirmeleri kamuoyuyla da paylaşacaklarını sözlerine ekledi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.