BESLENMEYE DİKKAT

DHA

Denizli Devlet Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Nevzat Bilal, oruç tutan yüksek tansiyon, şeker, böbrek üstü bezi yetmezliği ve hipertiroid hastalığı olan kişilerin beslenmelerine özen göstermesi gerektiğini söyledi.

Dr. Nevzat Bilal, özellikle karbonhidrat, protein ve yağ tüketimine dikkat edilmesini isteyerek, "Ekmek beslenme alışkanlığımızın vazgeçilmezidir. Ancak sindirimi kolay olduğu için çabuk acıktırıyor. Ramazan ayında yaygın olarak tüketilen pide için de aynı şey geçerli. Biz çok tahıllı kepek ekmeği yemeyi öneriyoruz. Oruç tutanlar için özellikle bol tahıllı kepek ekmeği faydalı. Çünkü sindirimi zor olup, geç acıktırır. Ayrıca makarna, pilav, mantı gibi yemekler garnitür olarak çok az yenilmeli, tüketimde bulgur daha çok tercih edilmelidir" dedi.

Kronik hastaların iftarda yemek tüketimine dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Uz. Dr. Nevzat Bilal, "İftarda çorba içilmeli, bol salata yenmeli, zeytinyağlı sebze tüketimi ön planda tutulmalıdır. Kadayıf ve baklava gibi tatlı türleri yerine ölçülü bir şekilde sütlü tatlı ve meyve tercih edilmelidir. Şeker oranı fazla olan incir, üzüm, muz, kavun, karpuz gibi meyvelerin tüketimi 2-3 porsiyonu geçmemelidir. Kırmızı et yerine beyaz ete özellikle balık etine ağırlık verilmeli. Eğer kırmızı et tüketilecekse haşlama ya da ızgara yapılmalıdır. Sağlıklı bir beslenme 6-7 saati geçmeyen kaliteli bir uyku ile birleştirilmelidir" diye konuştu.
 
Uzman Dr. Bilal, kronik hastalıkları olanların günde mutlaka 2-2.5 litre su tüketmeleri gerektiğini de ifade etti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.