Beyaz yakalıların içinde psikopatlar var

Adana’da uzmanlar, beyaz yakalılar olarak nitelendirilen meslek gruplarında, etik dışı davranarak toplum kurallarını hiçe sayan bir çok ’psikopat’ olduğunu söyledi.

Adana’da uzmanlar, beyaz yakalılar olarak nitelendirilen meslek gruplarında, etik dışı davranarak toplum kurallarını hiçe sayan bir çok ’psikopat’ olduğunu söyledi.

Psikiyatride empati ve vicdan eksikliği ile karakterize olmuş kişiliklerin psikopat olarak tanımlandığını kaydeden uzmanlar, psikopatların en dikkat çekici özelliklerinin gösterişli iletişim tarzları olduğunu belirtti. Uzmanlar, bu kişilerin sabit bakışları ve hızlı konuşmalarıyla karşısındaki kişileri etkisi altına alabildiğini vurgulayıp, "Psikopatlar, sebep oldukları acı için suçluluk duymayan kimselerdir. Cezaevindeki azılı suçlulardan, toplumdaki saygın mesleklere kadar her yerde ve mevkide karşımıza çıkabilirler. Beyaz yakalı psikopatlar olan, önemli mevkideki, yönetici konumundaki insanların bazı özellikleri, onların başarılı olmasına yol açarken, bazılarının da başarılarını önler" dedi.

KİŞİLİK BOZUKLUĞUNUZ MU VAR

İNSANLARIN ZAAFLARINI İYİ ANLARLAR

Psikopatların insanların zaaflarını anlamakta usta olduğunu belirten uzmanlar şöyle konuştu: "İnsanların zaaflarını anlayan bu kişiler, onların güvenini kolay kazanırlar. Yalan söylemek, ikna etmek ve yönetmek doğal yetenekleridir. Büyüklük duygusu içindedirler. Çabuk kızarlar, sürekli ve aşırı bir heyecan gereksinimi duyarlar. Gelecekle ilgili planlama yapamazlar. Dürtüseldirler ve isteklerinin anında karşılanmasını isterler. Karşılanmadığında öfkelenirler. Fiziksel, duygusal şiddet kullanarak insanları acımasızca sömürür ve bunu yaparken suçluluk duymazlar." DHA  

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:01 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:02 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.