BEYİN BAĞLANTILARINI YENİDEN OLUŞTURMAK

Beyin bağlantılarını yeniden oluşturmak

Beyin cerrahları, kafatasını testere ile kesip açmak gibi bir yola başvurmadan, kafatasından içeri elektrik akımı göndererek, spesifik nöronları faal hale getirmeyi başardılar.

Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (TMS) denilen kafatasından içeri elektrik akımı gönderme yönteminde, kafatasından içeri güçlü bir manyetik puls göndermek için 30.000 dolarlık bir aygıt kullanılır. İçeri gönderilen akım, beyin hücrelerini faal hale getirir. Örneğin şakak bölgesine gönderilen akım, kasların istem dışı seğirmesine, kafanın arka kısmına gönderilen bir puls ise kıvılcımlar görmenize yol açar. Ancak TMS'nin tam etkisi, akımların birbiri ardına hızlı bir şekilde gönderilmesi sırasında ortaya çıkar. Frekansa bağlı olarak, tekrarlayan TMS baskılayıcı veya duyarlılığı arttıran bir etki yaratır. Böylece doktorların beyindeki bağlantıları yeniden oluşturmalarına olanak tanır.

Halihazırda doktorlar, duygu durumlarını işlemden geçiren beyinsel bölgelerini uyararak depresyonu tedavi etmeye çalışıyor. Bu uygulamadan olumlu sonuç alınıp alınmayacağı bir yıl sonra sona erecek olan geniş kapsamlı bir araştırmadan sonra belli olacak. TMS'nin kullanım alanları bununla sınırlı değil. Bu yöntemin düşünce sürecini hızlandırmak, yaratıcılığı güçlendirmek, hatta şizofreni hastaların duydukları sesleri susturmakta kullanılabilecek. Askeri birimler ayrıca askerlerdeki yorgunluğu gidermek için bu sistemden yararlanmayı planlıyor. Ancak pek çok insanın beklentisi olan TMS'nin orgazmı tetiklemesi şimdilik mümkün değil gibi duruyor, çünkü beyindeki zevk merkezi TMS'nin erişemeyeceği kadar derinlerde.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.