BEYİN FELÇLİLERDEN KUTLAMA

A.A

Beyin felçli çocuklar, düzenlenen etkinlikte, tekerli sandalye ve koltuk değnekleriyle geldikleri yerde yeni yıl kutlaması yaptı.

Beyin Felçli Çocuklar Derneği (SERÇEV), Armada Alışveriş Merkezi ve Anıttepe Rotarackt Kulübü'nün  işbirliğiyle düzenlenen yılbaşı partisinde, çocuklara yüz boyama, çizgi film  gösterisi yapıldı ve yeni yıl hediyeleri verildi. Noel Baba kostümlü  animatörlerin üzerinde Türk bayrağı motifli balon, yılbaşına özel şapka ve gözlük  dağıttıkları etkinlikte, çocuklar müzik eşliğinde eğlendiler.
 
SERÇEV Mali ve İdari İşler Yönetici Nazire Kurt, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, beyin felçli çocukları ve aileleri bir araya getirerek yılbaşı  kutlaması yapmak istediklerini söyledi.

Çocukların sosyalleşmeleri açısından bir arada olmalarının önem  taşıdığını ifade eden Kurt, bugün aralarında Mamak Harmanyolu İlköğretim Okulu  öğrencilerinin de yer aldığı yaklaşık 30 çocuğun bir arada, gönüllerince yeni yıl  coşkusunu yaşayacaklarını belirtti. Çocukların derneklerinin üyesi olduklarını ve  daha önceden birbirlerini tanıdıklarını bildiren Kurt, yıl içinde düzenledikleri  çeşitli etkinliklerle kaynaşma ortamı oluşturduklarını dile getirdi.

Çocukların fırsat verilmesi ve teşvik edilmesi halinde çok şeyi başaracak  kapasitede olduklarına inandıklarını anlatan Kurt, parklarda çocuklara uygun  düzenleme yapılmasını ve özel eğitim alması gereken çocukları için okul  açılmasını istediklerini söyledi. Ankara'da bu anlamdaki eğitim kurumu sayısının  az olduğunu dile getiren Kurt, eğitimin her şeyin başında geldiğini ve ailelerin  beklentisinin de bu doğrultuda olduğunu kaydetti.

Çocukların bir kısmının ebru sanatıyla uğraştığını, bir kısmının piyano  çaldığını ve aralarında çok güzel kolbastı oynayanlar olduğunu anlatan Kurt,  ideali sarı basın kartı almak olan ve halen yerel bir gazetede köşe yazarlığı  yapan 18 yaşında gençlerin de olduğunu bildirdi.

Alışveriş merkezinin Pazarlama Yönetici Ebru Korkmaz da, ev sahipliğini  yaptıkları etkinlik çerçevesinde, özel durumları olan çocukların eğlenmesinden  çok mutlu olduklarını ve bu tür faaliyetlerin içinde yer almalarının, sosyal  sorumluluklara verdikleri önemden kaynaklandığını belirtti.

AİLELER VE ÇOCUKLAR MUTLU
        
Beyin felçli olan 18 yaşındaki Duygu Can'ın babası Ekrem Kendirli,  çocuklarının sosyalleşme ve paylaşım anlamında kendisiyle aynı durumda olan  arkadaşlarını görmekten ve etkinliğe katılmaktan mutlu olduklarını söyledi.

"Kızım evde oturup da ne yapsın? Düzenlenen her etkinlikte onun da yer  almasını istiyoruz" diyen Kendirli, kızlarının yeni yıl sevincini yaşaması adına  yılbaşı partisine geldiklerini ifade etti. Üç çocuğu olduğunu ve beyin felçli  kızının kendisiyle aynı durumda olan çocukların eğitim aldığı Çayyolu'ndaki  Gökkuşağı İlköğretim Okulu'na gittiğini bildiren Kendirli, "kızım güldükçe ve  keyif aldıkça biz de yaşamdan tat alıyoruz. Onun için yaşıyoruz" dedi.

Ayşe Yeşildağ da, kızı Naime'nin eğlenmesi için etkinliğe geldiklerini ve  arkadaşlarıyla bir arada olduğu dönemde yalnızlık duygusunu yitirerek, coşkuyu  yaşadığını söyledi.

Barışkan İyirenk (18) ise 4 yıldır yerel bir gazetede köşe yazarlığı  yaptığını ve yazılarının ana temasını sporun oluşturduğunu belirtti. İyirenk,  Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü'nde okuduğunu ve idealinin sarı basın kartı  almak olduğunu dile getirdi.

Beyin felçli çocuklar daha sonra müzik eşliğinde gönüllerince eğlenerek  yılbaşı kutlamasına katıldı ve dağıtılan hediyelerle mutluluk tablosu sergiledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.