BEYİN GÜCÜYLE HAREKET

Hürriyet

ABD'deki Brown Üniversitesi'nden öğretim üyesi Prof. Arto Nurmikko, beyne yerleştirdikleri mikro çip sayesinde düşünce yoluyla cihazların hareket etmesini sağladıklarını bildirdi.

Brown Üniversitesi'nde beyne yerleştirilen çiplerle bazı işlerin düşünce yoluyla kontrolü üzerine çalışan Prof. Nurmikko, Antalya'da düzenlenen 4'üncü Uluslararası Beyin Mühendisliği Konferansı’na katıldı. Omurilik zedelenmesi yaşayan kişilerin vücudunu hareket ettiremezken beyinlerin mükemmel şekilde çalıştığına dikkat çeken Prof. Nurmikko, projenin bu şekilde yaşayan kişilere büyük yarar getireceğini söyledi.

Beyne yerleştirdikleri mikroçipler sayesinde beynin ne yapmak istediğini dışarı yansıttığını söyleyen Prof. Nurmikko, pilot çalışmada beynin kablosuz şekilde uzaktaki bir robotun elini hareket ettirmeyi başardığını kaydetti. Prof. Nurmikko, 10-15 yıl içinde kablosuz şekilde tekerlekli sandalye ve klavye gibi cihazları beyin sinyalleriyle çalıştırmayı hedeflediklerini, bunun için mikro devrelerin beynin içine yerleştirilmesinin yaygınlaşacağını söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.