Beyin hakkında şaşırtıcı 8 gerçek

İnsan beyni bir çok sırrını henüz keşfedemediğimiz bir organ. Bildiklerimiz bu kadar sınırlıyken algılarımız da elbet fantezi ile hurafe arasında gidip gelen verilerle şekilleniyor. İşte beyin hakkında şaşırtan 8 gerçek.

İnsan beyni bir çok sırrını henüz keşfedemediğimiz bir organ. Bildiklerimiz bu kadar sınırlıyken algılarımız da elbet fantezi ile hurafe arasında gidip gelen verilerle şekilleniyor. İşte beyin hakkında şaşırtan 8 gerçek.

beyingercekBakalım bu en gerekli organımızın 8 az bilinen özelliği neymiş?

BEYİN ACI HİSSETMEZ

Beyindeki reseptörler acıyı algılayamaz. Bu sebeple cerrahlar hastaya anestezi uygulamadan beyin ameliyatı yapabilirler.

BEYİN HAKKINDA HER ŞEY

Beynimizde 160,000 kilometreden uzun kılcal damar vardır. Kilometrelerce uzunluktaki damarların yanı sıra yüz milyarlarca nöron bulunur. Beynimiz uyanıkken bir ampulü yakmaya yetecek kadar enerji üretir. Beynimizin %75’i sudan oluşur, vücudun enerjisinin %17’sini ve oksijenin %20’sini kullanmasına rağmen vücudun sadece %2’sini kaplar.

EİNSTEİN’IN BEYNİ HALA SAKLANIYOR

Bilimsel araştırmalar amacıyla 1955 yılında Einstein’ın ölümünden sonra beyni kafasından ayırıldı. 1978 yılına kadar kayıp olan Einstein’ın beyni, bu konunun izini süren Steven Levy tarafından bir doktorun evinde bulundu. Beyin 240 parçaya ayrılmıştı ve formaldehit içeren iki kavanozun içinde saklanıyordu.

SOL VE SAĞ BEYİN FARKLIDIR

Sol taraf akılcı ve analitik düşünce ile ilişkiliyken, sağ taraf daha çok görsel ve kavrayışsal düşünceyle ilişkilidir. Beynimizin sol lobu vücudumuzun sağ tarafını, sağ lobu ise sol tarafını yönetir.

ERKEKLERİN BEYNİ %10 DAHA BÜYÜKTÜR

Erkeklerin beyni daha büyük olmasına rağmen, kadınlarda daha fazla sinir hücresi bulunur ve bağlantıları daha verimli çalışır.

SİZ UYURKEN BEYNİNİZ DAHA DA AKTİF ÇALIŞIR

Gece boyunca beynimiz gün içinde olanları tekrar işleme koyar. Bazıları bunun karmaşık bir süreç olduğunu düşünse de, bir kısım da bunun bilgisayar gibi çalışan teknik bir işlem olduğunu savunur.

BOYUTU ÖNEMLİ Mİ?

Bu konu üzerinde araştırmalar yapılmış olsa da kesin bir kanıya ulaşılmış değil ama şu örneği verelim: Normal bir erkek beyni ortalama 1,400 gram iken, Albert Einstein’ın beyni 1,230 gramdı. Kararı siz verin!

EN YÜKSEK IQ: 210

1972 doğumlu Kim Ung-Yong, 8 yaşındayken cebir matematiğini anlıyordu, 2 yaşındayken 4 dil biliyordu. Üniversiteye 4 yaşında başladı, 15 yaşında mezun oldu. Sadece akademik olarak değil sanatsal yönden de başarılı olan Ung resim yapıp şiir yazıyor. YAZARKAFE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:07 Temmuz 2014Yayınlanma Tarihi:10 Temmuz 2014