Beyin hastalıklarında psikiyatri gerçeği

Beyin hastalıklarında psikiyatri gerçeği

 


Bilimsel eğitim toplantıları kapsamında NP GRUP doktor ve psikologları bir kez daha NPİSTANBUL Hastanesi Prof. Dr. Rasim Adasal konferans salonunda bir araya geldi.

Her hafta farklı gündem maddesiyle toplanan uzmanların bu haftaki konusu "Şizofrenide Kognitif Rehabilitasyon" du. Dr. Gökben Hızlı Sayar katılımcılara Şizofrenide Kognitif Rehabilitasyon konulu gözden geçirme yazısını özetledi.

Bazı hastalar ile bu kişilerin tedavi süreçlerinin tıp dünyasındaki gelişmeler paralelinde tartışıp, konuşulduğu toplantıda söz alan Nöroloji uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ psikiyatri ve beyin hastalıkları arasında bağlantı olduğuna dikkat çekti.

Kronik depresyonun Alzheimer, şizofrenin ise daha çok demans için risk taşıdığına vurgu yapan Tanrıdağ;

Kronik depresyon yaşayan kişilerde 60 yaş sonrası Alzheimer olduğu gözlemleniyor. Aslında hastalık karşısında kişinin 10-20 yıl önceki durumu hekimce düşünülmeli ki hastalığa ilişkin bir profil ortaya çıksın.

Birçok psikiyatrik sendrom ne olursa olsun beyin hastalıklarının öncüsünü oluşturuyor. Disiplinli bir takiple hangi psikiyatrik rahatsızlıkların hangi beyin hastalıklarına neden olduğu ortaya çıkarılabilir. Beyin hastalıklarından Alzheimer, demans mesela hangi psikiyatrik rahatsızlıklardan ortaya çıkabiliyor. O nedenle hastanın yıllar süren takibi çok önemli bir durumu ortaya çıkarıyor.
 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Temmuz 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.