BEYİN HÜCRELERİNİ YENİLİYOR

AFP

Zerdeçalın, diğer adıyla Hint safranının inme geçiren hastalara da umut  olabileceğini biliyor muydunuz?

 


Amerikalı bilim adamları, kanserden karaciğer  hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığa karşı etkili olduğu düşünülen  zerdeçalın, diğer adıyla Hint safranının inme geçiren hastalara da umut  olabileceğini ortaya koydu.

İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, Los Angeles'taki  Cedars-Sinai Tıp Merkezinde görev yapan bir grup bilim adamı, Hint safranının  içinde bulunan kurkumin adlı pigmentin inme geçiren hastaların beyin hücrelerinin  yenilenmesinde etkili olabileceğini gözlemledi.

Henüz sadece hayvanlar üzerinde yürütülen araştırmanın ekibinde yer alan  Paul Lapchak, elde ettikleri sonuçların umut verici olduğunu belirterek,  özellikle inme vakalarında kullanılacak yeni bir ilacın geliştirilmesine yönelik  çalışmaların yakında başlayabileceğini söyledi.

Lapchak, bu yeni ilacın inmenin zarar verdiği beyin hücrelerinin eski  haline dönmesini sağlayabileceğini belirtti.
     


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Şubat 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.