BEYİN İÇİN 5 PORSİYON MEYVE

DHA

Uzmanlar sağlıklı beslenme bakımından günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze yenilmesi gerektiğini söyledi.

Meyvelerin insan sağlığı ve beslenmesinde özellikle vitamin ve mineraller açısından önemli bir yer tuttuğunu belirten Prof.Dr. Turan Karadeniz çilek, elma, incir gibi lifli (posalı) meyvelerin kansere iyi geldiğini söyledi. Prof.Dr. Karadeniz, "İnsan sağlığı açısından günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze yenilmelidir. Meyve ve sebzelere renk veren kimyasalların çoğu koruyucu etkenlerdir ve yiyeceklerimizdeki vitaminlerle birlikte çalışarak, bağışıklık sistemini harekete geçirir" dedi.

Prod.Dr. Turan Karadeniz, meyvelerin temel gıda maddelerinin yanında bünyelerinde bulundurdukları madensel tuzlarla insan sağlığı üzerine olumlu etkiler yaptığını da ifade etti. Prof.Dr. Karadeniz, "Meyvelerin üzerindeki çözülebilir lifler yağların vücut tarafından emilmesini, dolayısıyla kandaki kolesterol düzeyinin düşmesini sağlar. Çözünemez lifler ise, dışkının hacmini artırarak, bağırsaktan ilerlemesine yardım edip, kabızlığın önlenmesine etki eder. Böylece, sindirilmiş olan yiyeceklerin kalın bağırsaktan geçişini hızlandırarak, bağırsağın zararlı toksinlere ve alınan gıdalardaki kanserojen maddelere maruz kalışını azaltır. Bu şekilde kolon kanserinden korunmaya yardımcı olur" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.