BEYİN, İNMEDEN SONRA YENİ SİNİR HÜCRELERİ ÜRETİYOR

BEYİN, İNMEDEN SONRA YENİ SİNİR HÜCRELERİ ÜRETİYORKaliforniya’daki Buck Yaşlılık Enstitüsü’nde David Greenberg ile birlikte çalışan bilim adamları, beynin, inmeden sonra sanki travmatik olayı dengelemek istercesine yeni sinir hücreleri ürettiğini buldu. Oysa bu fenomen daha önceleri sadece deney hayvanlarında görülmüştü.

Fakat bilim adamları şimdi yeni sinir hücrelerinin doğumunu inme geçiren insanlarda da izlediler. Proceedings dergisinde yayımlanan araştırma yazısında araştırmacılar insan beynindeki yeni sinir hücresi gelişiminin alışılmışın dışında olduğunu ve belli başlı yaralanmalarla uyarıldığını anlatıyorlar.

Greenberg, inmeden sonra ölen hastaların beyinlerinde yeni sinir hücreleri saptamış. İnmeden en fazla etkilenen beyin bölgesindeki hücreler, yeni doğmuş sinir hücrelerinin moleküler özelliklerini taşıyordu diyor uzman.

Üstelik yeni oluşan hücreler, bölünmenin tetiklendiği damarların yakınında oluşmuş. Bilim adamları yeni bilgiler sayesinde zarar gören beyin bölgeleri için yeni tedavi olanakları geliştirebilmeyi umuyorlar.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr/bilim/Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.