Beyin kelimeyi 50-80 milisaniyede algılıyor

İnsan beyni çok hızlı çalışıyor. Beyin kelimeyi 50-80 milisaniyede algılıyor.

İnsan beyni çok hızlı çalışıyor. Beyin kelimeyi 50-80 milisaniyede algılıyor.

Bilim adamları, insan beyninin kelimeleri  algılama süresinin 50-80 milisaniye (1 saniye=1000 milisaniye) olduğunu  bildirdi. Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, kelime, ses  dalgası olarak kulağa ulaştıktan 50 ile 80 milisaniye sonra beyin kelimeyi  algılamış oluyor.

BEYİNLE İLGİLİ DETAYLI BİİLGİ ALIN

Araştırmada yer alan Berlin Hür Üniversitesi bilim adamlarından  Friedemann Pulvermüller, davranış temelinde yapılan çok sayıda deneyin, insan  beynindeki kelimeleri algılama sürecinin hızlı çalıştığına işaret ettiğini, ancak  ilk kez fizyolojik olarak bu çalışma hızının ölçülebildiğini belirtti. Bilim adamları, beynin bu alandaki algılama hızını ölçmek için  magnetoensefalografi ve serpiştirilmiş kaynak lokalizasyonu yöntemini kullandı.  Magnetoensefalografiyle beynin çalışırken ürettiği en ufak manyetik alanlar  ölçülebiliyor. A.A ANKARA

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Mart 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.