Beyin nasıl çalışıyor?

Sinir sistemiyle ilgili son bulgular, insan beyninin değişik bölgelerinin, sanılandan farklı fonksiyonları yerine getirdiğini ortaya koydu.

İngiltere'de yapılan araştırmanın sonuçları, beyin kontrollü protezler için devrim niteliği taşıyor.

"Bilim insanları bunca zamandır beynin çalışmasını yanlış yorumladı." Bu iddialı açıklama Londra Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Tamar Makin'e ait.

Makin'in üyesi olduğu uluslararası ekip, doğuştan bir eli bulunmayan deneklerin beynini inceledi. Araştırmacılar günlük işleri yaparken beynin, eksik olan el ile bağlantılı bölgelerinin de son derece aktif olduğunu gördü.

Deneyde sadece diğer elin kullanıldığı durumlarda da bu beyin bölgelerinin aktif olduğunu gören araştırmacılar ders kitaplarının yeniden yazılması gerektiğini düşünüyor. Zira araştırma beynin farklı uzuvlar için çok farklı bölgelerini de kullanabildiğini ortaya koydu.

Araştırmada, beynin uzuvlar yerine fonksiyonlar üzerine organize olduğu savına yer verildi.

Teorinin kanıtlanması beynin kendisini yeniden şekillendirme yeteneğinin sanılandan çok daha fazla olduğu anlamına gelecek.

Araştırmanın, özellikle beyin kontrollü protezler konusunda çok büyük bir atılım anlamına geldiği belirtiliyor.

NTV


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Kasım 2017Yayınlanma Tarihi:24 Nisan 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.