BEYİN NASIL HASTALANIR?

NP GRUP

Beynin dejeneratif bozuklukları arasında öne çıkan demans ve depresyonun nasıl meydana geldiğini, belirtilerinin nasıl ve hangi süreçlerde ortaya çıktığını, beyni nasıl etkilediğini,tedavi edilmediğinde kişiyi nelerin beklediğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.


Bazal ganglionları etkileyen dejeneratif bozukluklar sadece hareket bozuklukları mıdır? Genellikle depresyon görülmesinin anlamı nedir? Dejeneratif bozuklukta psikoz neden birlikte görülür? En sık bilinen örnekleri olan Parkinson hastalığı, Huntigton hastalığı, Wilson hastalığı, Fahr hastalığından öne depresyon ve demansın çıkmasının sebepleri gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Beynin dejeneratif hastalıklarının sebepleri biliniyor mu? Bu konuda yeni çalışmalar neler söylemektedir? Demasn yaşayan kişilerin beyinlerindeki durum nelerdir? Beynin sağlıklı olması nelere bağlıdır? Beyin dostu yiyecekler kavramı doğru mudur? Beynin dejeneratfi hastalıklarının erken yakalanması için neler yapmak gerekir? Nöropsikolojik testler bu konuda yararlı mıdır gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan ve Dr. Barış Önen Ünsalver olacaklar.

Beynin dejeneratif hastalıkları olan demans ve depresyonun tedavisinde neler yapılmaktadır? Önleyici tedbirler neler olabilir? Tedavisinde ne gibi seçenekler vardır? Psikoterapi yarar sağlar mı gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Polonya Devlet Başkanı Leh Kaçinski'nin kendisi dahil 97 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının nedeni olarak iddia edilen, sise rağman uçağı indirme ısrarının "Wip Sendromu" olarak neden tanımlandığını değerlendirecek. Prof. Tarhan, devlet yöneticilerinin kendilerine yüce duygular atfetmeleri ve narsistik davranışlarının altında yatan psikolojik dinamikleri İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.