BEYİN SAĞLIĞI İÇİN KIRMIZI ET

A.A

Uzmanlar, insanların sağlıklı ve dengeli beslenmelerinde etlerin çok önemli yeri olduğunu açıkladı.

Türkiye'de son dönemlerde  yaşanan fiyat artışı nedeniyle yıllık kişi başına düşen kırmızı et tüketiminin 12  kilogramın altına indiği öne sürüldü.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, son dönemlerde büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısındaki  azalmaya bağlı olarak et üretimindeki düşüşün fiyatların artmasına yol açtığını  belirtti.

Fiyatlardaki artışın tüketimi olumsuz etkilediğini ifade eden Yalçındağ,  gelir durumunun da etkisiyle tüketimde önemli bir daralma yaşandığını ifade  etti.

Türkiye'de yıllık kişi başına kırmızı et tüketiminin 12 kilogramda  kaldığını kaydeden Yalçındağ, şöyle konuştu:

“AB ülkelerinde bu rakam domuz etiyle birlikte 62 kiloya ulaşıyor.  Türkiye'nin aksine Avrupa'da beyaz et tüketimi, kırmızı ete oranla düşük kalıyor.  TÜİK rakamlarına göre 2009'da et üretimi, bir önceki yıla göre yüzde 14,5 azaldı.  Bu durum tüketime de yansıdı. Zaten az olan kırmızı et tüketimi daha da düştü.”

YÜZDE 20-25 DARALMA

 Yalçındağ, bu yıl için ise üretimde yüzde 20-25 arasında bir daralmadan  söz edildiğini belirterek, “Üretimdeki daralma tüketimde azalma demektir. Yüzde  20 azalma bile olsa yıllık kişi başına düşen tüketimin 10 kilogramın altına  indiği anlamına geliyor. Yani günlük kişi başına tüketim yaklaşık 32,8 gramdan,  27 grama kadar geriledi. Sağlıklı beslenme için günlük ortalama 100 gram et  öneriliyor” dedi.

Bir çocuğun anne karnından başlayarak 6 yaşına kadar geçen sürede kırmızı  etçe zengin beslenmesi gerektiğini vurgulayan Yalçındağ, et proteinlerinin  çocukların gelişimi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

BEYİN GELİŞİMİNDE KIRMIZI ETİN ÖNEMİ

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar da insanların sağlıklı ve dengeli beslenmelerinde hayvansal  kaynaklı gıda grubunun bir çeşidi olan etlerin çok önemli yerinin bulunduğunu bildirdi.

Etin içerdiği besin ögeleri, insan organizmasının doku yapım ve  onarımında büyük önem taşıdığını dile getiren Tayar, özellikle büyüme, gelişme  çağındaki çocuklar, hamileler, orta yaşın üzerindeki yetişkinlerde günlük  beslenmede ortalama 100-150 gram etin tüketilmesi gerektiğini kaydetti.
Tayar, etlerin A ve B grubu vitaminleri, demir, magnezyum ve çinko gibi  mineraller bakımından çok zengin olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Etlerin içerdiği proteinin biyolojik kalitesi oldukça yüksektir. Yani  vücut proteinine dönüşüm oranı ortalama yüzde 80-85 olduğundan insan organizması  için çok değerlidir. Etler beslenmemizde iyi bir protein kaynağı olarak yer  alırlar. Proteinler, vücudun büyümesi, gelişmesi ve hastalıklardan korunması için  gerekli olan en önemli besin maddesidir. Et proteini, biyolojik değeri yüksek  olan bir proteindir. Ette bulunan proteinlerin kaliteli olmasının sebebi, insan  beslenmesi için gerekli olan exogen-aminoasitlerin hepsini yapısında  bulundurmasıdır. Bu proteinlerin vücutta emilimi yüzde 97-98'dir. Yani vücutta  neredeyse tamamını kullanılır.”

Bir kişinin günlük alınması gereken proteini bitkisel gıdalardan  karşılayabileceğini anlatan Tayar, “Ancak bu durum, vücudun protein ihtiyacının  karşılandığı anlamına gelmez. Çünkü bitkisel proteinler, exogen-aminoasitleri  bakımından daha fakirdir” dedi.

Et tüketimindeki düşüklüğün ve buna bağlı protein yetersizliğinin,  gelişme bozuklukları ve sağlık problemlerine yol açtığını ifade eden Tayar,  şunları kaydetti:

“Türkiye'de büyüme geriliği problemlerinin sebebi de proteince zengin  gıdalarla beslenilmemesidir. Beyin gelişiminin yüzde 90'ı 3 yaşına kadar  tamamlandığı için, enerji ve protein yetersizliği, zeka gelişimini olumsuz  etkiler. Bu yüzden beyin gelişiminin sağlıklı olması için çocuk yaşta et tüketimi  büyük önem taşıyor. Özellikle demir, ette organizmanın kolay özümseyeceği şekilde  bulunur. Bu yüzden kansızlık tedavisinde et fazlaca önerilen bir temel besin  maddesidir. Kırmızı et yerine proteinin bitkisel kaynaklardan karşılanması mümkün  olabilir ancak önemli bazı aminoasitlerin vücuda alınması gerekiyor. Bunun için  de kırmızı et tüketmek gerekiyor.”
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.